top of page

הכר את המועמד - אדם אמוראי

ירושלמי, אוהד הפועל 18 שנה, עובד בעיצוב גרפי ובניית קמפיינים. למשחקים הראשונים באתי עם חבר, אי שם בעונות שאחרי טראומת רעננה. עם ההקמה של קטמון עזרתי איפה שיכולתי ובין השנים 2015 ו-2018 עבדתי במועדון כרכז מתנדבים ומנהל בית ספר לכדורגל. תקופה שבה נהניתי מאוד מעבודתי עם האוהדים ואנשי הצוות והכרתי לעומק את המערכת.

החזון

הישגיות וקהילה: כדי להיות קבוצה קבועה בליגת העל צריך לבנות קהילה גדולה של אוהדים ושל שחקנים פוטנציאלים – ולהיפך. בהיעדר תקציבי עתק, אנחנו צריכים לשאוףלבנייה חכמה ומקצועית ככל הניתן של כל מחלקות המועדון ככה שישרתו את שתי המטרות האלו.

היציע


איך אתה מציע לפתור את המחלוקות שעדיין קיימות ביציע? איך תאחד את הקהל?

המהלך המרכזי שאני מעוניין לקדם בוועד הוא סביב איחוי הקרעים ביציע. על מנת לעשות זאת, אני מציע לארגן תהליך אסטרטגי מחודש שישתף את חברי העמותה בדילמות המרכזיות אשר חברי העמותה עוסקים בהן. זאת תוך ישיבה משותפת במעגלי דיון פנים אל פנים. בסוף התהליך נחליט על מטרות ברורות לעמותה לשנים הקרובות. המהלך יאפשר דיון ויתן הזדמנות לאוהדים רבים לקחת אחריות, להנחות את הדיונים ולהוביל את המהלך. מהלך שכזה הובל על ידי הוועד בשנת 2015 והועיל מאוד לעמותה. אגב, מרבית המטרות שנקבעו בו - הושגו.

איך לדעתך יש לטפל באלימות שיש בתוך היציע שלנו?

אסור שתהיה אלימות ביציע שלנו. ההתמודדות עם גילויי אלימות צריכה להיות תוך ליווי האוהדים ללקיחת אחריות על עצמם ועל המועדון - למען כך שישנו את דרכם. באנגליה אוהדים אלימים הורחקו מהיציעים, אבל בגרמניה הוקמו מנגנונים ליצירת גשר בין הקבוצה לאוהדים ולהגדלת האחריות של האוהדים. בקשרים שקיימנו מול ורדר ברמן למדנו הרבה על הנושא ובכוונתי לפנות אליהם שוב להמשך למידה. אנחנו צריכים לקחת דוגמא מהמודל הגרמני - לא האנגלי. עם זאת, במקרי קיצון חמורים צריך לשקול גם את האפשרות השניה.

האם לדעתך נכון לעשות מאמץ להפוך את היציע להיות עם כמה שפחות פוליטיקה? 100% הפועל ירושלים.

הפועל ירושלים חרטה על דגלה מאבק באלימות, בגזענות ובאפליה. הבעת ערכים אלו ביציע היא מבורכת, ולכל עמדה שלא באה בסתירה לערכים אלו יש מקום ביציע. אוהדים צריכים להיות סבלניים לגילוי עמדות שהם לא מסכימים איתן ולא להיכנס למריבות מיותרות, כבעלים יש לנו אחריות לכך. עם זאת - חשוב לזכור כי המטרה המרכזית בהגעה ליציע היא עידוד הקבוצה.

איך מחזירים ליציע אוהדים שטוענים שזאת לא הפועל ירושלים האמיתית?

זו הפועל ירושלים האמיתית. אנחנו יכולים וצריכים להמשיך ולהזכיר את זה תוך הערכה לשחקני עבר ולהיסטוריה של המועדון, הן ברשתות החברתיות והן באיצטדיון. עם זאת, קשה לי להאמין שיש מי שלא מגיע ליציע באמת מתוך טענה שזו לא הפועל ירושלים האמיתית. לאנשים בעיקר קשה לשכוח 13 שנים של פילוג. לדעתי הזמן וההצלחות יעשו את שלהם.


עמותה ועמדות כלליות


מה דעתך בנוגע לבעלות אוהדים?

האנשים שלהם יש את האינטרס הגדול ביותר בהצלחת המועדון ואשר לא כלולים בו אינטרסים אחרים - הם האוהדים. לכן בעלות אוהדים היא הדרך הטובה ביותר שבה מועדון בסדר גודל שלנו יכול לממש את מטרותיו - ובראשן: להתקיים לאורך זמן ולא להיעלם ממפת הכדורגל.

האם היית שוקל אפשרות לתת שליטה זמנית לבעל הון? לצורך הדוגמא – נניח שבקיץ יגיע תורם פוטנציאלי ויציע להזרים 2 מיליון דולר בשנה, במשך שלוש שנים, בתנאי שיקבל זכויות ניהול על הקבוצה הבוגרת.

אני מתנגד להעברת השליטה לבעלי הון על הקבוצה הבוגרת - שכן הדבר יפגע בהכרח בתשתיות ארוכות הטווח של המועדון כולו (השגת תרומות, שיתוף ופיתוח של שחקני בית ועוד…). על אחת כמה וכמה אני מתנגד לכך, כאשר הסכום שאותו ישקיע אותו אדם הוא הסכום הנמוך ביותר שצויין בשאלה, אשר לכל היותר יאפשר לנו להיות קבוצת מרכז טבלה. בכל אופן, במידה ויגיעו הצעות רציניות מסוג זו, אין זה הגיוני שהוועד המנהל יכריע בנושא לבדו - והסוגיה תצטרך להגיע לפתחה של האסיפה.

מה דעתך בנוגע להגבלת קדנציה לחברי ועד ועובדים בשכר?

נגד. אם יש אנשים טובים בתפקיד שלהם אין סיבה להזיז אותם. אם הם לא טובים - אפשר להזיז אותם. לאסיפה ולוועד יש את הסמכות הזאת.

מה יותר חשוב בעיניך – הצלחה מקצועית או "רוח המועדון" (ערכים קהילתיים, בעלות אוהדים, אפס סבלנות לגזענות אלימות וכו').

אין סתירה בין הדברים. להיפך. הקהילתיות ובעלות האוהדים הם התנאי המרכזי להצלחה מקצועית בקבוצה כמו שלנו:

1. הפעילות החברתית של המועדון מאפשרת את: הגדלת בסיס האוהדים, הרחבת הסקאוט על ילדים ובני נוער והכנסת תרומות ענק.

2. עבודת העומק של מחלקות הנוער מאפשרת בנייה לטווח ארוך. עצירה של התהליך הזה עשויה להרוס את עתידו של המועדון.

3. אי-מאבק בגזענות ואלימות ביציע תקטין את בסיס האוהדים אשר ברובם מעוניינים להגיע למקום מכיל ומכבד.

4. מכירת הקבוצה לבעלים פרטי תביא לכמה שנים טובות ואחריהן קריסה והעמדת המועדון בסכנת קיום נוספת.

מה דעתך על ניסיון להפחית את כמות המשחקים בשבת? (בהנחה ונישאר בליגה)?

יש חשיבות בקיום משחקים הן בשבת (למען מי שזה הזמן שנוח לו) והן בימי חול (למען שומרי השבת).

מה עמדתך לגבי חפיפה עם משחקי הפועל כדורסל? אמנם, אין למועדון צד בעניין, אך יש תחושה שהמועדון לא עושה מספיק על מנת להימנע ממצבים אלו, לפחות ברמת המחאה או העלאה של הסוגיה על הפרק. האם אתה חושב שצריך להגביר את פעילות המועדון בנושא זה.

שווה לקדם תיאום בין מנהלת הליגות בכדורגל לבין מנהלת ליגת העל בכדורסל. זו סוגיה שמתמודדים איתה עוד כמה מועדונים בארץ (מכבי ת"א, הפועל ת"א, הפועל חיפה, הפועל ב"ש) ושווה לראות איזה שת"פ ניתן לעשות בנושא.


תרומה להפועל


כמה שעות בשבוע הקדשת להתנדבות בעמותה ומוסדותיה בשנה אחרונה? באילו תחומים ופעילויות?

לצערי, בשנתיים האחרונות הקדשתי לעמותה פחות זמן מאשר בעבר. זאת בשל קשיים אישיים. הבחירה שלי לרוץ לוועד היא מתוך הבנה שהזמינות שלי גדלה כעת. עיקר התרומה שלי לעמותה (בתקופה שבה לא עבדתי במועדון) היתה בנושאים:

1. תרומתי הגדולה ביותר בשנה האחרונה היתה סביב תהליך בחירת הסמל. ניסחתי את מנגנון העבודה השיתופי לכך, הובלתי את צוות הסמל, העברנו שאלון בנושא והתעמקנו בתוצאותיו, קיימנו שיחות אישיות עם עשרות אוהדים ובסופו של דבר הבאנו 3 אפשרויות להצבעה דמוקרטית.

2. עזרתי בעיצוב גרפי, מיתוג והבאה לדפוס. (מדים, מרצ'נדייס, מעט מדיה).

3. עזרתי בתהליכי הגעה ושיבוץ של מתנדבים (אם כי פחות מאשר בתקופה שבה עסקתי בכך בשכר).

4. עבדתי עבודה טכנית מול גורמים באצטדיון טדי (שילוט דיגיטלי, מערכת מסכי תוצאה, ריכוז צוות כרוזים…).

הפעילות בוועד המנהל דורשת זמן רב. כיצד פעילות זו תשתלב עם העבודה שלך ביום-יום? האם באפשרותך להשקיע חצי משרה בהפועל?

אני עובד כרגע ב-75% משרה, בעבודה שלרוב היא גמישה מאוד. יש כמה פרויקטים בעמותה אשר אני מתכוון להשקיע בהם לא מעט מזמני הפנוי. עם זאת לטעמי, בטווח הארוך, הוועד המנהל צריך להמשיך ולשאוף להעביר אחריות אל גורמים שכירים במועדון. החברות בוועד המנהל צריכה להיות זמינה לכולם, גם לאנשים עובדים.

מקצועי


מה לדעתך הוועד המנהל יכול לעשות כדי להישאר בליגה?

תפקידו של הוועד המנהל היא לעבוד מול הצוות המקצועי ולראות איפה ואיך הוא צריך עזרה. הצוות המקצועי מבין בכדורגל יותר מהוועד ויש לפעול בהתאם להבנה זו. אני לא מאמין שבעלים של קבוצות צריך להתערב בחדר ההלבשה ואני יודע שכל המחקרים בנושא קובעים שלא סביר ששינויים דרסטיים בצוות המקצועי באמצע עונה יביאו לשיפור ההישגים. חלון ההעברות היווה דוגמא טובה ליכולת של הוועד לפעול מול גורם חיצוני (אורי אלון) ולהביא איתו יכולת לעבות את סגל הקבוצה, בהתאם לצרכים של הצוות המקצועי.

מה חשיבות מחלקת הנוער בעיניך? האם אתה חושב שיש להגדיל את תקציבה על מנת לפתח יותר שחקני בית?

אינני יודע מה התקציב ומה הצרכים של מחלקת הנוער כרגע. לכן יהיה זה לא אחראי להגיד אם אני חושב שצריך להגדיל אותו. מה שאני כן יכול להגיד הוא שתפקידה של מחלקת הנוער הוא לגדל שחקני בית. מועדון כמו שלנו תולה בכך את רוב תקוותיו המקצועיות. ולכן המחלקה צריכה לקבל את כל הכלים האפשריים על מנת לעשות זאת.


מה היית משנה בצורת העבודה הנוכחית בהקשר תפקוד הצוות המקצועי, ותפקיד הוועד בעניין המקצועי.

קשה לאוהד מהמניין, שאיננו חבר הוועד, להבין לעומק את הדינמיקות שבין הוועד לצוות המקצועי. לא יהיה אחראי מצידי לזרוק הצהרות בנושא כרגע. אני משוכנע שיש מה לשנות ולשפר, אבל צריך להבין באופן מסודר את האתגרים מתוך הוועד ולא במבט של אוהד.


כיצד אתה חושב שיש למדוד את המנהל המקצועי? מה היעדים שצריך להציב לו ואיך תדע האם עמד בהם או לא.

הצוות המקצועי צריך להימדד על הצלחתו בשני יעדים מרכזיים: היכולת שלו לשלב שחקני נוער - ובמקביל להפוך עם השנים לקבוצה קבועה בליגת העל. בטווח הקצר יש מתח בין שני היעדים האלו, אבל בסופו של דבר הם משלימים. לכן הוועד צריך להכתיב לצוות המקצועי איך לייצר את האיזון שבין השניים מדי עונה. כמו מועדונים אירופאים, אנחנו צריכים לייצר יותר ויותר יעדי ארוכי טווח לצוות המקצועי. מספר הניצחונות במחזורים הקרובים או מיקום הקבוצה בטבלה במחזור 25 הם לא יעדים כאלו. הישגי סוף עונה הם כן.

שאלות אישיות לאדם אמוראי


עד כמה היית מעורב בפעילות הפועל בשנתיים האחרונות?

בדומה לתשובה שעניתי על השאלה הדומה שהוצגה לכולם: לצערי, בשנתיים האחרונות פחות השקעתי במועדון בשל אילוצי החיים (ילדה קטנה, קורונה, השלמות לימודים ועוד…). בחירתי לרוץ לוועד היתה מתוך הבנה שהזמינות שלי גדלה כרגע. תרומתי הגדולה ביותר בשנתיים האחרונות הייתה סביב תהליך בחירת הסמל. ניסחתי את מנגנון העבודה השיתופי לכך, הובלתי את צוות הסמל, העברנו שאלון בנושא והתעמקנו בתוצאותיו, קיימנו שיחות אישיות עם עשרות אוהדים ובסופו של דבר הבאנו 3 אפשרויות להצבעה דמוקרטית. מלבד זאת עיצבתי את מדי הקבוצה, פריטי מרצ'נדייס רבים ואת הסלוגן שבגב המדים, אני מרכז את צוות הכרוזים במשחקים ותורם איפה שאני יכול במשחקי הבית.

 

תודה רבה לאדם! נזכיר שניתן ליצור קשר עם אדם בטלפון 052-5830724.

Commentaires


Workaround for Wix bug

bottom of page