top of page

הכר את המועמד - אמיר אוחנה

בן 26 ואוהד הפועל מאז שאני זוכר את עצמי וחבר עמותה ב-7 שנים האחרונות. עובד בשנה האחרונה כמנהל במסעדת ג׳קו סטריט בשוק, לפני כן עבדתי ארבע שנים במלונאות. אני מגיע ממשפחה ירושלמית אדומה, דוד שלי ואחי הגדול היו לוקחים אותי למשחקים מגיל קטן ומהר מאוד נדבקתי בחיידק הזה

שכולנו מכורים אליו. עם השנים האהדה להפועל התחזקה והתחלתי לקחת חלק בפעילויות של ארגון האוהדים בריגדה מלחה, שהוא חלק מרכזי בחיים שלי כבר שש שנים. בשנים האחרונות הייתי איש הקשר של הארגון מול הוועד. קיימתי שיחות על בסיס יומי עם חברי הוועד, והייתי בקשר רציף עם גורמים

רבים במועדון.

החזון

אקדם יצירת מרחב בטוח ומכבד על מנת למנוע תקריות המפלגות בין האוהדים כפי שהתרחשו לאחרונה, תוך ניסיון אמיתי להגיע לשורש הבעיה ופתרונה באופן שיהיה אידיאלי עבור כולם.

היציע


איך אתה מציע לפתור את המחלוקות שעדיין קיימות ביציע? איך תאחד את הקהל?

במהלך השנה האחרונה היו לא מעט התרחשויות שליליות בתוך הקהל שהשפיעו לרעה על היציע ומבחינתי גם על הקבוצה עצמה. פעלתי ביחד עם חברים רבים במהלך כל התקופה על מנת לגשר על הפערים ולהגיע למצב שכולם יוכלו להרגיש בבית.

מבחינתי הדרך היחידה לפתור את הדברים זה בשיח ומפגשים בינינו. במידה ואבחר לוועד, אארגן מפגשים פתוחים על בסיס שבועי ואנסה להביא כמה שיותר אנשים למפגשים. המטרה הראשונית במפגשים תהיה היכרות, ומתוך היכרות זו המתח והחוסר הסכמה ירדו משמעותית לדעתי.

בנוסף אקח על עצמי את האחריות של איחוד היציע, מעבר למפגשים שאארגן אני אצור קשר עם הגורמים המרכזיים ביציע, בתור גורם ניטרלי ולא מצד מסויים אנסה לפשר ולגשר.

איך לדעתך יש לטפל באלימות שיש בתוך היציע שלנו?

מבחינתי הדרך לטיפול באלימות ביציע היא לקיחת אחריות אישית של המעורבים, במידה והתרחשה תקרית חריגה, יש לברר את פרטי המקרה ולמצוא עונש ראוי. למרות הסיטואציות שהיו השנה ביציע אני בטוח שנפתרו מרבית המחלוקות, במידה ויהיו מחלוקות חדשות אעשה הכל בשביל לפתור אותם מאחורי הקלעים [כמו שקרה השנה] ושהם לא ישפיעו על היציע שלנו.

האם לדעתך נכון לעשות מאמץ להפוך את היציע להיות עם כמה שפחות פוליטיקה? 100% הפועל ירושלים.

מבחינתי אין סיבה להפוך את היציע למקום לא פוליטי, היציע הוא פלטפורמה לאנשים להביע את דעותיהם כמו שקורה בקבוצות רבות בארץ ובעולם. במידה והדעות של האנשים פוגעות או מרחיקות אנשים מסויימים מהיציע, אז אותם אנשים לדעתי צריכים להביע את דעות אלה בצידי היציע ולא במרכזו, בצורה שמכבדת את כולם.

איך מחזירים ליציע אוהדים שטוענים שזאת לא הפועל ירושלים האמיתית?

מבחינתי נושא הקהל [גם אלא שעדיין לא התחברו בצורה מלאה] הוא מטרה מהחשובות ביותר של הוועד המנהל. הפועל ירושלים שקיימת היום היא הפועל ירושלים האמיתית והיפה. גם אם לא כולם התחברו, זה תהליך שיקח זמן ועבודה של כולנו ובסוף הוא ישתלם בגדול.

הוועד צריך לעשות תוכנית עבודה ולהתייעץ עם אנשים נוספים בשביל להבין מה גורם לחוסר חיבור, איך אפשר לקרב את אותם אנשים שמרגישים מרוחקים בחזרה, ובנוסף להיפתח לאנשים נוספים ולהילחם על הגדלת היציע. אני מאמין שברגע שנציג בדרך נכונה ונגישה את ההתנהלות של המועדון אוהדים רבים וטובים יחזרו וירגישו בבית.


עמותה ועמדות כלליות


מה דעתך בנוגע לבעלות אוהדים?

בעיניי בעלות אוהדים זה דבר חשוב ושלא צריך לוותר עליו. חווינו וראינו דוגמאות רבות לבעלים שמרסקים ומוחקים את הקבוצה שהם הבעלים שלה. אני מאמין שלהיות אחראי לעתיד של הפועל זה מחויבות של כולנו, כמובן לא להפוך למועדון סגור ולנסות כל הזמן לצרף תורמים נוספים.


האם היית שוקל אפשרות לתת שליטה זמנית לבעל הון? לצורך הדוגמא – נניח שבקיץ יגיע תורם פוטנציאלי ויציע להזרים 2 מיליון דולר בשנה, במשך שלוש שנים, בתנאי שיקבל זכויות ניהול על הקבוצה הבוגרת.

לדעתי זו עלולה להיות פגיעה במועדון לתת למישהו לפרק זמן מסויים את זכויות הניהול על הקבוצה. נצטרך ללמוד איך להמשיך להגדיל את ההכנסות ולמצוא משקיעים נוספים [כמו שעשו השנה עם אורי אלון], במידה ונראה שאותו משקיע מאמין ורוצה רק את טובת המועדון אז כמובן אפשרות של מכירת אחוזים זה אופציה מעולה שיכולה לעשות רק טוב למועדון, כמובן להשאיר לפחות 51 אחוזים לנו האוהדים ושזכות הווטו שתישמר לנו.

מה דעתך בנוגע להגבלת קדנציה לחברי ועד ועובדים בשכר?

בעיניי הגבלת קדנציה לחברי וועד ועובדי מועדון זן פגיעה בתפקוד השוטף של הקבוצה. במידה ויש אדם מסויים שעבודתו נעשית בצורה הטובה ביותר, אין שום סיבה שנרצה להחליף אותו. במידה ויש עובדי מועדון שלא עושים את עבודתם בצורה טובה אז הם לא צריכים להמשיך בתפקיד שלהם בלי קשר לזמן שהם מכהנים בתפקיד. בשביל לפקח ולוודא שהעבודה נעשית כמו שצריך, צריך ועד מנהל חזק שהקהל סומך ובוטח בו בשביל שיוודא שהעובדים של המועדון עושים את העבודה על החלק הטוב ביותר.

מה יותר חשוב בעיניך – הצלחה מקצועית או "רוח המועדון" (ערכים קהילתיים, בעלות אוהדים, אפס סבלנות לגזענות אלימות וכו').

הצלחה מקצועית ורוח המועדון זה דברים קריטיים לקבוצת כדורגל ואני לא רואה בהם דברים סותרים, אין סיבה לוותר על אחד מהם. אני מאמין שהערכים של המועדון והצלחתו המקצועית הם זכות הקיום שלנו.

מה דעתך על ניסיון להפחית את כמות המשחקים בשבת? (בהנחה ונישאר בליגה)?

נושא המשחקים בשבת הוא בעייתי ואין לו פיתרון מושלם, המועדון מצא פיתרון למשחקי בית לחלק מהאוהדים שומרי המסורת, וחשוב להמשיך לבדוק איך ניתן להמשיך לקיים משחקים בשבת ושיותר אוהדים שומרי מסורת יגיעו.


מה עמדתך לגבי חפיפה עם משחקי הפועל כדורסל? אמנם, אין למועדון צד בעניין, אך יש תחושה שהמועדון לא עושה מספיק על מנת להימנע ממצבים אלו, לפחות ברמת המחאה או העלאה של הסוגיה על הפרק. האם אתה חושב שצריך להגביר את פעילות המועדון בנושא זה.

גם אני אוהד של הפועל ירושלים בכדורסל ומפריע לי מאוד שאוהדים צריכים לבחור לאיזה משחק ללכת בגלל ענייני זכויות שידור. הוועד צריך לשתף פעולה עם הכדורסל ולצאת למאבק בתופעה המיותרת הזו שפוגעת באוהדים. קמפיין משותף של הקבוצות ופגישות עם הגורמים הרלוונטים יכולים לעזור בסיטואציה.


תרומה להפועל


כמה שעות בשבוע הקדשת להתנדבות בעמותה ומוסדותיה בשנה אחרונה? באילו תחומים ופעילויות?

בשנים האחרונות הפועל הייתה עיסוק מרכזי בחיים שלי, לקחתי חלק פעיל בארגון האוהדים שדרכו ארגנו בשיתוף עם המועדון פעילויות תרומה לקהילה. אני מאמין שצריך לגייס כמה שיותר אוהדים לפעילויות הקהילתיות של המועדון, גם אם זה באופן חד פעמי ולא על בסיס שבועי, אני בטוח שאם נקרא יותר לאוהדים לפעילויות חשובות שהמועדון מקיים נצליח לגייס עוד מתנדבים ולחשוף את הפעילות החברתית שלנו לכלל הקהל.

הפעילות בוועד המנהל דורשת זמן רב. כיצד פעילות זו תשתלב עם העבודה שלך ביום-יום? האם באפשרותך להשקיע חצי משרה בהפועל? אני עובד בענף המסעדנות וחצי מהיום שלי בדרך כלל פנוי, אני מתכוון להקדיש את הזמן הזה להפועל.


מקצועי


מה לדעתך הוועד המנהל יכול לעשות כדי להישאר בליגה?

התפקיד של הוועד המנהל בעניין המקצועי הוא בעיניי פיקוח על המנהל המקצועי, גיוס כספים למען חיזוק הסגל, להמשיך בהשקעה הרבה במחלקת הנוער, לקדם מתחם אימונים שיהיה לרשות הקבוצה.

מה חשיבות מחלקת הנוער בעיניך? האם אתה חושב שיש להגדיל את תקציבה על מנת לפתח יותר שחקני בית?

חשיבות מחלקת הנוער לקבוצה עם תקציב נמוך בליגת העל הוא קריטי, יש דוגמאות רבות בארץ ובעולם איך קבוצות מקדמות את עצמם ומכניסות כספים רבים בזכות מכירה של שחקנים שגדלו אצלם. כמו שתקציב הקבוצה הבוגרת יצטרך לגדול עם הזמן גם התקציב למחלקת הנוער יצטרך לגדול. נצטרך לשאוף להרחיב את האקדמיה שקיימת למועדון, שתוכל להמשיך לגדל ולטפח שחקנים שיתנו לנו גאווה בהפועל ירושלים.


מה היית משנה בצורת העבודה הנוכחית בהקשר תפקוד הצוות המקצועי, ותפקיד הוועד בעניין המקצועי.

לדעתי מערך הסקאוטינג של הקבוצה צריך לגדול, ממה שאני רואה בתור אוהד המערך עובד טוב אבל יש הרגשה שהוא לא מספיק רחב ומושקע. אני מאמין שצריך לייצר מנגנון שעובד כל השנה במטרה לחזק את המועדון מבחינה מקצועית, להקים מערך סקאוטינג שמאתר שחקנים בליגת נמוכות או זרים עם פוטנציאל גדול. במידה ונתכונן כל העונה בצורה נכונה ונעקוב אחרי שחקנים עם אנשי מקצוע רלוונטים נוכל להגיע לחלון העברות מוכנים ונצליח לחזק את הקבוצה.


כיצד אתה חושב שיש למדוד את המנהל המקצועי? מה היעדים שצריך להציב לו ואיך תדע האם עמד בהם או לא.

תפקיד המנהל המקצועי בקבוצה מקצוענית הוא חשוב מאוד, בשביל למדוד את הצלחתו של המנהל המקצועי צריך להציב לו יעדים ברורים. שילוב שחקני בית בקבוצה הבוגרת, מציאת זרים עם פוטנציאל גדול ולהצליח להביא אותם אלינו, להגיע לחלון העברות עם מטרות ברורות ולהתחיל בתכנון של המועד זמן רב לפני שהוא מתחיל.


שאלות אישיות לאמיר אוחנה


עד כמה היית מעורב בפעילות הפועל בשנתיים האחרונות?

המעורבות שלי בהפועל בשנתיים האחרונות הייתה גדולה ומשמעותית בשבילי, הייתי בקשר רציף עם חברי הוועד ועובדי המועדון וקיימנו שיחות רבות למען שיפור המצב ביציע ונערכנו למשחקי הדרבי במטרה לשמור על כל הקהל. בנוסף הבריגדה והוועד שיתפו פעולה בנושאים של מעורבות קהיילתית.


כחלק מהובלת העידוד הבריגדה אחראית לפעמים לדברים שיכולים להיראות מנוגדים לכאורה לאינטרס המועדון. איך אתה מתכוון להתמודד עם ניגוד העניינים כחבר בוועד המנהל?

ארגון האוהדים בריגדה מלחה פועל לטובת הפועל, הארגון מוביל את היציע ודואג לתפאורות כמעט בכל משחק ודוחף תמיד את הקבוצה. אינטרס המועדון הוא שיהיה ארגון כזה ביציע שיתמוך ויעודד בלי הפסקה. במידה ואבחר אעזוב את הארגון אבל אפעל להמשך שיתוף פעולהכמו שהיה בשנים האחרונות. כמובן שהקשר הקרוב שלי עם האנשים מהארגון יוסיף לחיזוק הקשרים ושיתופי הפעולה.

 

תודה רבה לאמיר! נזכיר שניתן ליצור קשר עם אמיר בטלפון 052-3359350.

Comments


Workaround for Wix bug

bottom of page