top of page

הכר את המועמד - טל בן עזרא

קצת על עצמי:

בן 37, ירושלמי. גדלתי בשכונת בקעה וכיום מתגורר בקטמון. נשוי לאלה ואבא לאיתמר ומיקה.

חבר עמותה ואוהד גאה של הפועל. עובד בתחום התקשורת ב-16 השנים האחרונות בתפקידים כגון: דובר ומנהל קשרי קהילה בהפועל ירושלים כדורסל, רכז תקשורת באוניברסיטה העברית וראש מדור תקשורת ישראלית ביד ושם.

החזון

זכיתי להתנדב שעות רבות לטובת הפועל והקהל. בין אם מדובר בייעוץ בענייני דוברות, הקמת פרויקט הקהילות של היציע, יצירת חיבורים בין אוהדים או ליווי המאבק בהתבטאויות האלימות נגדנו- עשיתי כל שביכולתי על מנת לאחד, לשפר ולתמוך בדבר המדהים שבנינו פה.


אם אבחר לוועד המנהל, אקח על עצמי שלוש משימות עיקריות:

הראשונה- להגיע להישגים משמעותיים בתחומי השיווק והתקשורת. אני מאמין שבעזרת תוכניות עבודה מסודרות ופעולות מסוימות, ניתן להגביר את החשיפה של המועדון, להגדיל את כמות האוהדים ביציע ולפתוח את המועדון שלנו לקהלים רבים. יש לנו משפחה מדהימה וזה זמן מצוין להשקיע בה, להרחיב אותה ולהגיע לממדים הגדולים שהיא מסוגלת להגיע אליהם.


בנוסף- אשקיע מאמץ גדול במציאת אפשרויות משמעותיות של תמיכה כלכלית במועדון. בין אם מדובר בקבוצה הבוגרת, הפרויקטים הקהילתיים, מחלקת הנוער או קבוצת הנשים- אפעל להשגת מימון חשוב לטובת המשך הפעילויות ושדרוג הקיים.


לסיום, אמשיך לדאוג לחיזוק הקשר בין האוהדים. אדאג שהמועדון יעשה כל שביכולתו על מנת להפגיש בין האוהדים במסגרות שונות, ישפר את הקשר איתם ויספק קרקע מתאימה שתאפשר לכל האוהדים להרגיש שייכים ומחוברים- לא כסיסמא אלא כמציאות.


שאלות למועמד


היציע


איך אתה מציע לפתור את המחלוקות שעדיין קיימות ביציע? איך גורמים ליציע להתרכז בעידוד הקבוצה? האם כחלק מתפקידיו על הוועד לסייע בנושא זה?


לטעמי, נושא האחריות האישית והאחריות של כל אחד מהיציע כלפי הקהילה שלנו הוא קריטי. על חלק מהדברים נסכים, על חלק לא, אבל טובת המועדון ואחדות היציע צריכה להיות בעדיפות עליונה מבחינת כל המעורבים ברגע שצצות מחלוקות, אמוציונאליות ככל שיהיו.


אני חושב שחברי הוועד, בתור היותם נציגי האוהדים, אכן מוצאים את עצמם מתעסקים יותר ויותר בעניינים האלה. לטעמי, הדבר שואב את הוועד לתוך עיסוקים שנמשכים זמן רב מדי ועשויים לפגוע בפניות שלו לטפל בדברים אחרים. לכן, כאמור, יש על כולנו אחריות להתרכז בהפועל, באחדות היציע, ולא לתת לדברים להסלים.

מה דעתך בנוגע לכריזה בערבית ובנוגע לטיפול בסוגיה במהלך העונה ובפגרה?


בעיני, הכריזה בערבית היא חשובה ומתכתבת היטב עם הזהות שלנו כמועדון, כקהילה וכארגון. בעיר ירושלים יש אוכלוסייה ערבית גדולה ומשמעותית שהיא חלק בלתי נפרד מאיתנו- גם במגרש וביציע. האפשרות שיש לנו לכרוז בשפה הערבית ולאפשר למישהו להרגיש קצת יותר שייך, היא דבר גדול.


לדעתי הפורמט הנוכחי של הכריזה מתאים ומכבד ולא הייתי רוצה שישתנה. אני מודע לעובדה שיש אוהדים שלנו שמתנגדים לכריזה, ויש כאלה שמגדילים לעשות ואף שורקים בוז במהלכה. לטעמי, למרות כל האמוציות, האוהדים חייבים לגלות אחריות כלפי היציע, כלפי המועדון, כלפי חברים שלהם, ולהימנע מזה.


אחת הסיבות שקשורה בעיני להתנגדות לכריזה היא חוסר היכרות עם השפה הערבית. חלק משייכים אותה לדברים שליליים שקשורים לאקלים הנוכחי במדינה, אבל לטעמי אם הם רק היו מזהים חלק מהנאמר, דברים היו נראים (אולי) קצת אחרת. לכן, בכוונתי לנסות לקדם יוזמה של חוגי בית לערבית מדוברת עבור אוהדים שיהיו מעוניינים בכך.

כיצד ניתן למצוא את האיזון בין פעילות חברתית לבין פוליטיקה, בין חופש ביטוי לגיטימי לבין הפגנות מחאה בתוך היציע?


אני מפריד מהתשובה את נושא הכריזה, שבעיני הוא פעולה ערכית חשובה שמייחדת אותנו ומתכתבת עם הזהות שלנו כמועדון.


לטעמי, אנשים צריכים בראש ובראשונה לכבד את החברים שלהם ביציע, גם אם הם לא רואים עין בעין בנושאים שונים. טובת הפועל, טובת היציע, היא מעל הכל. בין אם מדובר בדגל ישראל, אזכורים של אנטיפה או כל דבר אחר, האוהדים צריכים להסתכל על התמונה הגדולה ולהבין שהפועל היא הדבר החשוב פה. היא מה שמאחד אותנו, על כל הרקעים השונים שמהם באנו והדעות הפוליטיות המגוונות. המטרה שלנו היא לשמור על זה. לשמור על היציע, לשמור על מה שבנינו, ולא לתת למחלוקות כאלה ואחרות לפגוע במועדון ובמרקם שלנו.

מה הפתרון למיגור מוחלט של אלימות וגזענות מהיציע?


לטעמי הפתרון הוא פשוט: מדיניות חדה וברורה של אפס סובלנות מצד הוועד. מי שאלים, מי שמכניס גזענות למגרש, מי שפוגע במועדון- ייענש. אין מקום לדברים האלה ביציע שלנו.


עמותה ועמדות כלליות


מהי הסיבה המרכזית לירידה בכמות חברי העמותה, אחרי עונה בה נשארנו בליגה? כיצד תפעל לשיפור המצב?


לדעתי העונה הקודמת הייתה די טראומטית עבור רבים. מאבקי התחתית, המאבקים ביציע, האירועים הלא נעימים- כולם בוודאי תרמו לנושא. בנוסף, אני חושב שאנחנו כאוהדים היינו יכולים לעשות מאמץ גדול יותר בסיוע למאמצי הגיוס. גם אני, באופן אישי, לוקח על זה אחריות.


לטעמי, יותר ימי גיוס, יותר יוזמות אישיות של אוהדים לגייס בסביבה שלהם ושדרוג הדברור, המסרים וחשיבות הנושא- עשויים בהחלט לסייע.


פעילויות רבות בעמותה מתבצעות על ידי מתנדבים. בשנים האחרונות קיימת דעיכה בתחום. כיצד אתה מתכוון לתרום לעידוד התרומה למועדון באמצעות המתנדבים, לגייס "דם חדש" ולפתח את התחום עבור המועדון והקהילה?


הירידה המסוימת בתחום המתנדבים מציבה בפנינו אתגר חדש: לגייס כוח נוסף מתוך היציע שתורם בתחומים השונים, באופן פעיל, כל השנה. אני מתכוון לפעול בנושא, לגייס רכזי מתנדבים נוספים, ובעיקר לדאוג שדברים נעשים. אין קסמים- הדרך היחידה לעשות את זה היא עבודת שטח: לדבר, לשכנע, לצרף ולגרום לאוהדים שלנו להבין את חשיבות התרומה הזאת שלהם.


בכל הנוגע לגיוס חברי העמותה- כפי שעניתי בתשובה קודמת, יש הרבה מה לעשות בתחום הזה, גם באופן אישי. אני בהחלט מתחייב לשים דגש מיוחד על הנושא הזה, ולהציב מטרה להגדלת מספר חברי העמותה באופן משמעותי כבר בעונה הקרובה.


העונה היו עד כה לפחות 3 משחקים שנערכו במקביל למשחקי הפועל ירושלים כדורסל. במקרים רבים ישנה הרגשה שההנהלה לא עושה מספיק או לא מבינה את החשיבות עבור הקהל. מה דעתך על הנושא?


אני מברך על שיתוף הפעולה שנרקם בין המועדונים במהלך השנה האחרונה. זה טבעי, זה נכון, זה מתבקש. לטעמי, יש צורך אמיתי לשבת עם ההנהלה של הסל ולבנות תוכנית פעולה מסודרת שתמזער את החפיפות ותגרום למנהלות להבין שאי אפשר להתעלם מאיתנו.


בשתי העונות האחרונות, כאשר הייתה אפשרות ל"הצגה כפולה" עם הכדורסל, לא ננקטו פעולות על ידי המועדון כדי לקרב בין המועדונים ולעשות הצגה כפולה (דוגמת כרטיס מוזל/חינם למשחק הכדורגל לבאי משחק הכדורסל). מה דעתך על הנושא?


צריכים ללמוד את האפשרויות הטכניות סביב הנושא הזה, אבל ללא ספק שהצגה כפולה יכולה להיות דבר מאוד אטרקטיבי ששווה לבדוק.


מקצועי


האם כנציג וועד לא מפריע לך שההופעות של זיו בעמדת הראיונות פוגעניות?


בתור מי שמכיר מקרוב את עולם התקשורת, אני מודה שהראיונות של זיו לא תמיד אידיאליים. אני חושב שיש לדובר החדש שיגיע עבודה רבה עם זיו בכל הנוגע להופעות התקשורתיות שלו, עם דגש על העברת מסרים והחשיבות של הנושא הזה מבחינת המועדון.


ככלל- אני שמח לקראת הצטרפותו של הדובר החדש ואשמח לסייע לו בכל שיידרש. לטעמי, תחום התקשורת הוא חשוב ביותר: יש צורך אמיתי לבנות יחד עם הוועד תוכניות עבודה מסודרות בנושא, לקבוע יעדים ולארגן הכשרות מקצועיות לצוות המקצועי מתוך מטרה להגביר את החשיפה שלנו ולשתף פעולה עם הגופים הרלוונטיים באופן שיסייע לנו.


מה מצדיק בעינייך פיטורים/מינוי מאמן? מה הוא ההליך שצריך להתרחש במועדון בטרם מפטרים מאמן ושל מי צריכה להיות ההחלטה?


בעיני החלטה על פיטורים או מינוי מאמן צריכים להיות באחריות המנהל המקצועי שאמון על הנושא. הוועד יכול כמובן לומר את עמדתו, אך המילה האחרונה צריכה להיות של הגורם המקצועי הבכיר כשטובת הקבוצה לנגד עיניו. לדעתי, מהלך של פיטורים צריך לבוא מתוך מחשבה ששיתוף פעולה מסוים לא יכול להימשך ולא יכול להיטיב עם הקבוצה והמועדון.

מה דעתך על תקצוב קבוצת הבוגרות ומחלקת הנערות על חשבון תקציב העמותה? האם לגיטימי להפנות תקציב למטרה זו, אפילו על חשבון תקציב קבוצת הבוגרים?


לטעמי, חשוב לשמור על איזון בין העצמת ושדרוג קבוצת הנשים (מטרה סופר חשובה) לבין שמירה על רמת קבוצת הגברים (שלמעשה, לא באמת נפגעת מזה). לטעמי, המועדון נמצא במקום טוב בו הוא יכול לאפשר את קיומן של שתי קבוצות כדורגל מרגשות ואיכותיות: הנשים והגברים. הוועד והמועדון כולו מבין את חשיבות קיומה של קבוצת הנשים ופועל ללא הפסקה למען המשך שדרוגה והבטחת חוסנה, ואני בטוח שהוא ימשיך לעשות זאת באופן עקבי ובהצלחה גדולה.


איך אתה רואה את המקום של קבוצת הנשים במועדון? האם צריך להשוות את התנאים בין הבוגרים לבוגרות (שוויון מבחינת היחס ולא דווקא שוויון תקציבי)?


קבוצת הנשים היא אחת הגאוות הגדולות שלנו. מדובר בקבוצה הישגית, לוחמת, שהמשחקים שלה הם פשוט חוויה אדירה. בכלל, כדורגל הנשים בעולם כולו נמצא במגמת עלייה חשובה ומרגשת בשנים האחרונות וזה כיף גדול שיש לנו בעיר קבוצה שגורמת לנו כזו נחת.


אני חושב שהמועדון מתייחס לקבוצת הנשים ברצינות הראויה, מתוך הבנה שהיא חלק בלתי נפרד מהפעילות החשובה שלו. אני מקווה שכמה שיותר אוהדים שלנו (וביניהם גם אני) יעשו מאמץ להגיע לכמה שיותר משחקים של הקבוצה, כי באמת שאין דברים כאלה.


שאלות אישיות לטל בן עזרא


מה הערך המוסף שתיתן כחבר וועד שאינו חבר בוועד הנוכחי?


ראשית, לטעמי הוועד עושה עבודה נהדרת. הוא משקיע שעות, מקבל החלטות לא פשוטות מסביב לשעון, ועושה הכל על מנת לשפר ולשמור על המועדון שלנו. על אלה, ועוד, תודה עצומה. מבחינה אישית, אני מתכוון לבוא, להפשיל שרוולים ופשוט לעבוד. אני רוצה לבוא צנוע, ללמוד, להבין את הצרכים, לסמן מטרות ואז פשוט להסתער עליהן.


בעיני, הניסיון שלי בעולמות השיווק והתקשורת יכולים לסייע רבות למען קידום מטרות חשובות של המועדון. אנחנו נמצאים בתוך חלון הזדמנויות יוצא מן הכלל: יש לנו קבוצת פלייאוף עליון בליגת העל, מחלקת נוער ונערות נפלאה, קבוצת נשים מצליחה ופעילות קהילתית שאין שניה לה. כל אלה, בעזרת בניית תוכניות עבודה מסודרות בתחומי השיווק והתקשורת וקביעת יעדים, מייצרים הזדמנות אדירה להתקדם משמעותית בשנה הקרובה ומעבר לה בכל הנוגע לגיוס אוהדים חדשים, גיוס כספים, שדרוג הנוכחות התקשורתית והזנקת המועדון האהוב שלנו קדימה.


יש הרבה מה לעשות. אנחנו צריכים להגיע למרכזים קהילתיים, להגיע לילדים בבתי הספר שאהדת הכדורגל בדיוק מתעצבת אצלם, להגיע לאלפי הסטודנטים שמגיעים לעיר בכל שנה, להגיע לאוהדים שלנו שיושבים בבית ומחפשים להתחבר בחזרה, לשדרג את התקשורת עם חברי העמותה ועוד דברים חשובים נוספים.

יש פה הזדמנות מדהימה. אני מקווה לקבל את האמון שלכם, להיכנס לוועד וכאמור- פשוט להתחיל לעבוד.

אנחנו כל כך אדירים. בואו נראה לעולם כולו עד כמה.

 

תודה רבה לטל!

Comments


Workaround for Wix bug

bottom of page