הכר את המועמד - מוטי אפרים

אוהד הפועל ירושלים כ-50 שנה עוד מימי מגרש קטמון. יועץ משכנתאות וכלכלת המשפחה, בעבר הקמתי עמותת הורים ליד בית הספר, פעלתי לקידומו של בית הספר, העברתי סדנאות בארץ בהתנדבות להנהגות הורים. חבר בוועד האגודה במושב.

החזון

לראות את הפועל ירושלים בקדמת הבמה בספורט הישראלי, המקום שראוי שהיא תהיה בו. רואה בפעילות החברתית חלק בלתי נפרד מהפועל ירושלים. למרות שבוצעה עבודה מצוינת עם מחלקות הנוער, בתפקידי בוועד הייתי עושה עוד על מנת להפוך את מחלוקות הנוער לאבן שואבת לקבוצת הבוגרים, לקידום החינוך והשותפות עם כלל המגזרים בחברה הישראלית.

שאלות כלליות

מהו לדעתך האתגר המשמעותי ביותר שעומד בפני המועדון ומה תהיה תרומתך להתמודד איתו?

כאשר מביט בנעשה רואה ארבעה אתגרים משמעותיים, למרות שהם שונים הם משתלבים אחד בשני.

  1. לאחד את כלל האוהדים למכלול אחד שלם, חזק ככל שנעשה זאת מהר יותר כך ייטב.

  2. חיזוק קבוצות הילדים, הנערים, והנוער להפוך את קבוצת הנוער לאבן שואבת לקבוצת הבוגרים, לא רואה עתיד לקבוצת ספורט ובמיוחד בכדורגל על אחת כמה וכמה לקבוצת אוהדים קבוצה בלי שחקני בית.

  3. הגדלת מספר החברים בעמותה, תוך פניה לכל אוהד הפועל ירושלים, ולקהלים חדשים.

  4. העמקת הפעילות החברתית של המועדון, בכל תחומי החיים.

מה תהיה פעולתך המעשית למועדון כחבר ועד והאם פעילותך זו למען המועדון מחייבת את היותך חבר ועד או שניתן לבצע זאת גם כחבר עמותה מהמניין?

הדברים העיקריים שאתמקד בהם (גם אם לא אבחר):

  • חיזוק קבוצות הילדים והנוער.

  • איחוד המחנות - לעניות דעתי, יש לי יכולת להגיע לאוהדי הפועל שעומדים בצד, דווקא מפאת היותי מזוהה בצד אחד, יכול לשמש גשר לקירוב לבבות, רוצה לעשות זאת תוך שימור ומתן כבוד לקטמון, וקטמון אינה מילה גסה עבורי. ניתן לעשות חלק מהדברים מחוץ לוועד, אבל כחבר וועד אוכל לכוון את המנהיגות והעשייה של כולם לפעול בכיוון בכל העוצמה.

מה לדעתך צריך לשפר במועדון?

למרות שלעניות דעתי המועדון מנוהל באופן מעולה, יש דברים שניתן לשפר, "דם חדש" למערכת יעשה טוב. אחד מהדברים שניתן לשפר הוא השיח בין חברי הוועד לכלל האוהדים, הוועד צריך להיות קשוב לרחשי לב האוהדים.


איך אתה מתכוון להגדיל את תקציב הקבוצה הבוגרת?

את התקציב ניתן להגדיל בשני אופנים:

  1. פניה לספונסרים נוספים, כולל ספונסר עוגן, כגון בנק יהב, חברות ביטוח וכו'... ככל שקבוצת הבוגרים תצליח, יהיו יותר ספונסרים שירצו לאמץ את הקבוצה. גיוס תרומות למיזמים חברתיים.

  2. ייצור שחקנים במחלקות הנוער והנערים לטובת הקבוצה הבוגרת, וייצוא שחקנים לקבוצות אחרות, מרילי, עידן טל, ולאחרונה ווילאם אגאדה.

בשנות הפיצול, הפועל קטמון ירושלים הביעה תמיכה בשורה של נושאים חברתיים, כמו החלפת דגלי הקרן לדגלי הגאווה. האם לדעתך הפועל ירושלים צריכה להמשיך להביע עמדה במאבקים חברתיים באופן רשמי? האם יש תחומים שעדיף להימנע מהם?

המועדון צריך להביע תמיכה במאבקים חברתיים, של מיעוט מוחלש. צריך לעשות זאת באופן רגיש שמתחשב בזרמים השונים בין האוהדים, איננו עשויים מקשה אחת. תחום יחיד שאין כניסה למועדון זה פוליטיקה ימין ושמאל.


האם לא כדאי לחשוב על מקום בעמק הארזים שייועד לאוהדים ולחברי עמותה?

לא יודע מה הסטטוס של המבנים בעמק הארזים. צריך לקדם מקום ששייך למועדון, שישמש כמעין בית, מקום התכנסות של העמותה, לאוהדים, גם מעין מקום ריכוז ממנו יוצאים למשחקים ולוקחים טרמפ לאוהדים שאין להם רכב.


מבנה ותפקיד הוועד

איך אתם רואים את תפקידכם בקיום תקנון העמותה כלשונו לגבי זכויות החברים?

על הוועד חלה החובה לכבד כל פסיק ותג בתקנון!!! הוועד צריך להיות ער לבקשות של אוהדים חברי העמותה, לשינויים מבלי "לדרוס" את זכויות המיעוט. אסור לנצל רוב זמני להעברת החלטות, ולרמוס זכויות, זה יחזור כבומרנג. הייתי מנסה לבדוק מידי פעם מה חושבים כלל האוהדים, ולא רק חברי העמותה, על מנת לייצג את כלל האוהדים. כולנו מחויבים לתקנון.

יש לזכור התקנון הינו הסכם שכולנו מחויבים לו גם ברמה המוסרית ולא רק החוקית.

בדעתי להביא הצעה לשינוי התקנון, כך שקדנציה של חבר ועד תהיה לשנתיים. כך חבר הוועד יוכל להביא לידי ביטוי ומעשה את הדברים שמבקש לקדם. לחבר ועד לוקח זמן ללמוד את הדברים, ועוד לא הניע הוא צריך להתכונן לבחירות.


האם לא כדאי להרחיב את הוועד המנהל?

אני חי באגודה, הייתי חבר ועד, שימשתי כחבר ועד ממונה במספר אגודות, ראיתי ועדים עם 5, עם 7 ואף עם 11 חברים. למרות שאין חשיבות למספר החברים בוועד, אבל ועד רחב יותר של 7 חברי עמותה (לא נציגים) ישקף ויביא לכך, שזרמים שונים בתוך חברי העמותה והאוהדים יבואו לידי ביטוי. בנוסף, תהיה חלוקה של המטלות, ייצור מטלות ועשייה חדשה.


איך תנהג אם מנהלת הליגות תחליט שלא להכניס קהל למגרשים עד שתנוח דעתן של הקבוצות הגדולות?

ראשית הפועל ירושלים בין המועדונים הגדולים במדינה, אך קטן כלכלית. המצב הנוכחי בכלל, שעל פי רצון הקבוצות החזקות יישק דבר, צריך לחלוף מהעולם. אפעל מול המנהלת, כך שקולם של הקבוצות הקטנות