top of page

הכר את המועמד - מני טובול

בן 39 ,נשוי לטליה ואב לחמישה (אוהדים שרופים). ירושלמי במקור, היום גר בקיבוץ נחשון וחבר מזכירות הקיבוץ, דירקטור בחברת הייטק ירושלמית (אקסליבריס). אוהד הקבוצה מאז שאני זוכר את עצמי עוד מימי ימק"א. אבי, אשר גדל בסמוך למגרש המיתולוגי בקטמון, הדביק אותי בחיידק ומאז אני שם, בשמחות

ובטרגדיות (אמנם אני יחסית צעיר אך הספקתי לחוות מספר לא מבוטל...). הפועל בשבילי תמיד הייתה מקום של ביחד – עם החברים, עם המשפחה המורחבת והמשפחה המצומצמת. גאה להיות חלק! גם אם לפעמים קשה.

החזון

המועדון כרגע נמצא במקום בו לא היה הרבה זמן, ואשר יחד עם החזרת השם והאיחוד לו חיכינו 13 שנה, הוליד אתגרים ניהוליים לא קטנים – אם זה בהתמודדות עם היותנו קבוצת תחתית, העימותים ביציעים, התקשורת הנושכת ועוד. אני חושב שיש ביכולתי לעזור ולהתמודד עם אתגרים אלו.

היציע


איך אתה מציע לפתור את המחלוקות שעדיין קיימות ביציע? איך תאחד את הקהל?

המחלוקות אמנם יוצרות המון רעש אבל הן לא רבות וניתנות לגישור. היות ומירב התקשורת היום נעשית דרך המדיות החברתיות, זה הופך את השיח להרבה יותר קשה ואת המחלוקות לקשות יותר. אני חושב שכדאי לארגן מספר מעגלי שיח, בהם ידברו על כל המחלוקות ויציעו פתרונות. משם נוכל לקחת צעדים אופרטיביים וביחד לתקן את מה שצריך תיקון ולא פחות חשוב – לשמר את מה שטוב.

איך לדעתך יש לטפל באלימות שיש בתוך היציע שלנו?

חד משמעית -אין מקום לאלימות ביציעים שלנו ומחוצה להם.

יחד עם זאת - אני מעדיף לייצר תנאים כאלה שמראש ימנעו חיכוכים - באמצעות שיתוף, הקשבה, מתן מענה והזדמנות אמיתית להעלות טענות. אני מבין שלעיתים האוהדים מרגישים שאין הקשבה מצד ההנהלה. לכן אני מבטיח שאמשיך להיות קשוב לקולות מהשטח ובעיקר מהקהל. כאוהד שפקד את כל המגרשים, בהם הפועל שיחקה גם בליגות הנמוכות, אמשיך להיות נציג האוהדים בועד המנהל.

האם לדעתך נכון לעשות מאמץ להפוך את היציע להיות עם כמה שפחות פוליטיקה? 100% הפועל ירושלים.

אני לא חושב שיש בעיה בפוליטיקה ביציע שלנו. כן יש לדאוג שניתנת הזכות לכל אחד להביע את דעתו וששומרים על שיח מכבד נטול אלימות.

איך מחזירים ליציע אוהדים שטוענים שזאת לא הפועל ירושלים האמיתית?

אני מבין את החששות של האוהדים שיושבים בחוץ. יחד עם זאת, בתור אוהד שעבר את התלאות בתקופות הרעות – אני בטוח שעם כניסתי לועד אייצר את התנאים הנדרשים לכך שאוהדים נוספים יחזרו ליציעים. אעשה זאת באמצעות חיזוק הייצוג ההיסטורי של המועדון, כמו שאנחנו עושים בשנים האחרונות, כדי לתת לכולם את תחושת השייכות. יש פה המון רגש מעורב ואני בטוח שעם הזמן המשקעים ייעלמו וכולם יחזרו ליציע.


עמותה ועמדות כלליות


מה דעתך בנוגע לבעלות אוהדים?

מודל מדהים. כאוהדים שסבלו תמיד ממודל בעלות בעייתי , אני מודה כל יום על הזכות שנפלה בחלקנו להיות אדונים לעצמנו ולקבוע את גורל קבוצתנו האהובה.

האם היית שוקל אפשרות לתת שליטה זמנית לבעל הון? לצורך הדוגמא – נניח שבקיץ יגיע תורם פוטנציאלי ויציע להזרים 2 מיליון דולר בשנה, במשך שלוש שנים, בתנאי שיקבל זכויות ניהול על הקבוצה הבוגרת.

בהנחה שנוכל לשים מנגנוני בקרה ושליטה, גם בתוך התקופה ובעיקר לאחריה – אני חושב שזה משהו שאפשר לשקול. כמובן שזה גם תלוי במי אותו איש עסקים ומה הזיקה שלו לקבוצה. אם יגיע אוהד, כמו אורי אלון או יוסי ליפקין לדוגמא, שירצו להרים את הקבוצה למקומות גבוהים, ונדע לשים מנגנונים אשר יגנו על הקבוצה ועל ערכיה – זה בהחלט משהו שראוי לשקול.

מה דעתך בנוגע להגבלת קדנציה לחברי ועד ועובדים בשכר?

לגבי עובדים בשכר – לא חושב שצריכה להיות הגבלת קדנציות. כן צריך להיות מנגנון של יעדים והערכה שנתית כדי לוודא שהם עושים את עבודתם. עובדים אלו צריכים להימדד על סמך היעדים שהוצבו להם. אני לא מאמין שפיטורים הם התשובה לכל דבר, יחד עם זאת – אני בטוח שבמידה והמנגנון משמר מדי את הכוח, אנו עלולים לקבל סטגנציה (ראה למשל כשלים במגזר הציבורי).

לגבי חברי הוועד – אני כן חושב שצריכה להיות מגבלת קדנציות.

מה יותר חשוב בעיניך – הצלחה מקצועית או "רוח המועדון" (ערכים קהילתיים, בעלות אוהדים, אפס סבלנות לגזענות אלימות וכו').

רוח המועדון חשבוה בעיני יותר. היא זו שמייחדת אותנו משאר מועדוני הספורט בארץ. אך זה לא סותר את הרצון להצליח מקצועית. גם אני חולם לשמוע את מנגינת ליגת האלופות בטדי...

מה דעתך על ניסיון להפחית את כמות המשחקים בשבת? (בהנחה ונישאר בליגה)?

אני מבין את הבעיה שזה יוצר לאוהדים דתיים. אני חושב שמה המועדון עשה בשנה האחרונה, עם שער מיוחד לשומרי שבת זו התחלה טובה. צריך לקחת בחשבון שיש אוהדים שעובדים עד מאוחר באמצע שבוע, או עם ילדים קטנים שצריכים להיכנס לישון מוקדם. משום שאנחנו מועדון אוהדים חשוב לתת מענה לכל האוכלוסיות. כמובן שגם לדתיים. אין לי ספק שניתן למצוא פתרון מקובל בכל קונסטלציה. ואת זה אני מתכוון לייצר בוועד.


מה עמדתך לגבי חפיפה עם משחקי הפועל כדורסל? אמנם, אין למועדון צד בעניין, אך יש תחושה שהמועדון לא עושה מספיק על מנת להימנע ממצבים אלו, לפחות ברמת המחאה או העלאה של הסוגיה על הפרק. האם אתה חושב שצריך להגביר את פעילות המועדון בנושא זה.

ככלל אני חושב שצריך להגביר את שיתוף הפעולה עם מועדון הכדורסל, ולא רק בתחום הזה. בנושא הזה אני חושב שעלינו להיות מאוד נחרצים אל מול ההתאחדות וגורמי השידור כדי להבהיר כמה נקודה זו היא בעייתית עבורנו (אגב - בעיה שקיימת במספר מועדונים ואולי אפשר ליצור שיתוף פעולה סביב זה).


תרומה להפועל


כמה שעות בשבוע הקדשת להתנדבות בעמותה ומוסדותיה בשנה אחרונה? באילו תחומים ופעילויות?

לצערי לא הצלחתי להקדיש זמן לפעילות שכזו בשנה האחרונה. יחד עם זאת, לאור רצוני העז לתרום לשינוי – אני מתכוון להיבחר לועד ולהשקיע את מרצי לטובת המועדון.

הפעילות בוועד המנהל דורשת זמן רב. כיצד פעילות זו תשתלב עם העבודה שלך ביום-יום? האם באפשרותך להשקיע חצי משרה בהפועל? זה בהחלט אתגר, אך אני בטוח שאצליח לעמוד בו. בשנים האחרונות הצלחתי לשלב עבודה יחד עם פעילות קהילתית כחלק מתפקידי כחבר ועד ההנהלה בקיבוץ נחשון. בנוסף לזה, אני חבר בדירקטוריון של חברת ההייטק בה אני עובד. האתגר רק גורם לי לעבוד קשה יותר.


מקצועי


מה לדעתך הוועד המנהל יכול לעשות כדי להישאר בליגה?

כרגע לדעתי - בעיקר לתת שקט למערכת. אני כן חושב שצריך להיות גמישים ביכולת לקבל החלטות קשות אם כאלה יגיעו ולא לחכות לרגע האחרון.

מה חשיבות מחלקת הנוער בעיניך? האם אתה חושב שיש להגדיל את תקציבה על מנת לפתח יותר שחקני בית?

מחלקת הנוער היא אולי ההישג הכי גדול של המועדון. אני רואה חשיבות עצומה בהמשך פיתוח המערכת כדי לייצר שחקנים לקבוצה הבוגרת. אני כן חושב שצריך, בנוסף לשער שוויון, לבנות שיתופי פעולה עם אקדמיות לכדורגל. מתנ"סים. חוגים באיזור ירושלים רבתי (כולל מטה יהודה) בעיקר כדי להגדיל את בסיס קהל האוהדים שלנו. מעבר יצירת הזהות בללבוש מדים של קבוצה בליגת העל, אפשר גם לחשוב על מנויים (מוזלים/בחינם), הסעות למשחקים וכו'.


מה היית משנה בצורת העבודה הנוכחית בהקשר תפקוד הצוות המקצועי, ותפקיד הוועד בעניין המקצועי.

אני חושב שיחסי העבודה בין הועד המנהל לצוות המקצועי הם טובים. אני כן חושב שתפקידו של הועד הוא להתוות אסטרטגיה ולא להתערב בהחלטות המקצועיות כפי שנעשה במועדון. יחד עם זאת, צריך לעיתים לדעת לקבל החלטות קשות, גם אם הן לא מה שתכננו ורצינו.


כיצד אתה חושב שיש למדוד את המנהל המקצועי? מה היעדים שצריך להציב לו ואיך תדע האם עמד בהם או לא.

  • עמידה בתקציב שחקנים

  • מעבר של שחקנים מקבוצת הנוער לבוגרים ושילובם בקבוצה הבוגרת

  • הצלחה מקצועית – הישארות בליגה/פלייאוף עליון/פלייאוף תחתון

  • יצירת שת"פים עם מועדונים אחרים בארץ/בחו"ל כדי ליצור בנק מטרות של שחקנים

שאלות אישיות למני טובול


עד כמה היית מעורב בפעילות הפועל בשנתיים האחרונות?

בעיקר בלהגיע למשחקים ולעודד. כן יצא לי לדבר עם המון אנשים סביב האיחוד ולנסות לגשר על הפערים בתפיסה של איך רואים את הקבוצה ולאן פנינו. הצלחתי לשכנע לא מעט אנשים בצורה הזו לקחת חלק והיום הם חברי עמותה.


עיינתי בקורות החיים שלך ואכן התרשמתי. יחד עם זאת – יש מועמדים עם ניסיון רב יותר בעבודה בתוך העמותה. איזה שינוי או יתרון אתה מתכוון להביא אם תיכנס לוועד המנהל?

אני מביא המון ניסיון בעולם העסקי ובעשייה ציבורית כחבר ועד ההנהלה של הקיבוץ בו אני גר. אני חושב שאני יכול לתרום בהבאת רעיונות אסטרטגיים ובניית תוכניות ואף בביצוען. נבנה פה מועדון מדהים אשר מנוהל בצורה מופתית אך תמיד צריך לחשוב על הצעד הבא ואיך להמשיך ולהתפתח ובזה אני בטוח שאוכל לתרום.

 

תודה רבה למני! נזכיר שניתן ליצור קשר עם מני בטלפון 054-2222120.

Comments


Workaround for Wix bug

bottom of page