top of page

הכר את המועמד - רפאל יונה

קצת על עצמי:

שמי רפי יונה, אבא של אור בן ה-6 ונסיה בת 4. אני מנהל את העסק המשפחתי שלנו א.ברזני הסעות בע"מ במשך יותר מ-15 שנים כאשר ב-15 שנה האלו הגדלנו את פעילות החברה בלמעלה מ-1000% והפכנו להיות אחת מחברות ההסעה המובילות בארץ שנמנית ב-100 החברות המשפיעות של המדינה ע"פ מדד DUS100 בשלוש שנים האחרונות. בנוסף אני מנהל ובעלים של חברת הנדל"ן של א.ברזני יזמות ונדל"ן בע"מ.


אוהד הפועל ירושלים מלידה, לא לובש צהוב ומשתדל להגיע לכל משחקי הקבוצה הבוגרת וכמה שאפשר לנוער ולנשים. בילדותי שיחקתי בכל מחלקות הילדים והנערים של הפועל עד לגיוס הצבאי ששם פרשתי ממשחק פעיל בשיא.


החברות שבניהולי תומכות בקבוצה בשנים האחרונות מאז האיחוד והשנה א.ברזני הסעות בע"מ היא הספונסרית הראשית של קבוצת הנוער. בשנה האחרונה פעלתי יחד עם טל בן עזרא והילית קראוס על הקמת מיזם "הקהילות" שמחברת בין אוהדי הפועל השונים דרך תחומי עניין משותפים.החזון

אני מאמין שעל הועד המנהל לאתגר את בעלי התפקידים במועדון, המקצועי והניהולי כאחד. עלינו להביא רעיונות חדשים לשיפור ניהול הקבוצה ולהביא למטרה להפוך לקבוצה מובילה ולגיטימית בליגת העל.


אני מאמין שכדי שמועדון כמו שלנו יגיע לרמות הגבוהות עליו להקים בית בישראל, עלינו להקים קומפלקס אימונים ומועדון ברמה של הקבוצות המובילות של ליגת העל כגון מכבי תל אביב ומכבי חיפה, זה יוביל לגיוס שחקנים מובילים בכל המחלקות מהילדים ועד הבוגרים.


בכדי לעמוד במטרה זאת עלינו להפעיל לחץ על העירייה שיקצו שטח ועלינו לגייס כספים מתורמים מכל העולם כדי להצליח בזה. בנוסף עד אז ישנו מחסור מאד גדול של מגרשים וכיום הפועל ירושלים חולקת את מגרשי האימון עם נורדיה בעמק הארזים ובשבתות משחקת בבית וגן במתחם של בית"ר בעקבות המחסור במגרשי כדורגל בירושלים. כדי להצליח במשימה הזאת במידה ואבחר אקים צוות משא ומתן שאני אעמוד בראשו שיתנהל מול הגורמים בעירייה על מנת שהפועל ירושלים תקבל את המגיע לה מעיריית ירושלים.


במידה ואבחר אתמקד בצד שאני מכיר וחי אותו בשנים האחרונות וזה להטמיע מדול ניהולי יצירתי שתואם לרמה של קבוצת ליגת על. עם החשיפה של ליגת העל בשנתיים האחרונות צריך לנצל זאת להכניס עוד שותפים עיסקיים שיתמכו בקבוצה תוך כדי מתן ערך מוסף לחברי עמותה – אנסה לקדם שכל חבר עמותה ייהנה מהנחה או הטבה אצל השותפים העיסקיים של הקבוצה – החיבור הזה יגדיל את חברי העמותה ויגדיל את השותפים העיסקיים כך שכל הצדדים מרוויחים.


כיום אורי וחברי הועד עסוקים בכל תחילת עונה לגיוס ספונסרים חדשים ושימור ספונסרים קיימים ואני חושב שעלינו להקים מערך יעודי של מחלקת גיוס כספים על מנת להגדיל את גיוס הכספים של הקבוצה בכדי שנוכל להתמודד מול הגדולות של הליגה ועל מנת שהשאיפה שלנו בעשור הבא תהיה יותר מקבוצה בינונית שתוקעת יתד בליגת העל.


שאלות למועמד


היציע


איך אתה מציע לפתור את המחלוקות שעדיין קיימות ביציע? איך גורמים ליציע להתרכז בעידוד הקבוצה? האם כחלק מתפקידיו על הוועד לסייע בנושא זה?


הלוואי ויכולנו להתעסק אך ורק בכדורגל אבל במצב היום הוא שהמצב הפוליטי זולג לתוך היציע ולצערי תמיד יקרו מקרים של אי הסכמות ביציע במיוחד היום בעידן הרשתות החברתיות שהמקלדת סובלת הכל. ישנו מאבק פוליטי יומיומי במדינה שלנו ואין מנוס מכך שהוא מגיע גם ליציע ועלינו להמשיך ולבצע פעולות לחיבור בין החברים השונים ביציע כמו השולחנות העגולים ופרויקט הקהילות שהקמנו השנה.


ברור שלא נגיע כולנו להסכמות וברור שלכל אחד יש את הדעה שלו אבל השיח חייב להיות ענייני ונטול כל סוג של אלימות ובמידה ויחצו גבולות על הועד לטפל כמו שטיפל עד היום אם זה בהרחקות, שיחות אישיות עם אוהדים או הגשת תלונה במשטרה.

מה דעתך בנוגע לכריזה בערבית ובנוגע לטיפול בסוגיה במהלך העונה ובפגרה?


ראשית אציין שלי אין שום התנגדות לכריזה בערבית, ההפך אני אישית חושב שחשוב להמשיך בקירוב ללבות של המגזר הערבי אלינו וזה מרגש לראות במשחקים נגד קבוצות מהמגזר שהם מעריכות את הכריזה בשפה הערבית. בתחילת העונה הגענו להבנות שהפועל ירושלים תמשיך להיקרא בכריזה בערבית כהפועל ירושלים ולא הפועל אל קודס ובזה היה אמור להיפתר הויכוחים על הכריזה עד סוף העונה.


אם זאת אני מבין את רחשי חלק מהקהל שמתנגדים לכריזה בערבית מכיוון שזה נראה כאקט פוליטי בתקופה פוליטית מדינית מאד קשה שיש במדינתנו ושהסיבה להתנגדות היא למנוע ויכוחים פוליטים ביציע. הגבול בין אי הכנסת סממנים פוליטים ליציע לגזענות הפך להיות דק מאד ואנו חייבים לשים לב שאנו לא נכנעים לגזענות. היופי בקבוצה שלנו היא קבלת האחר וישנם שחקנים ואוהדים ערבים ומגיע להם להרגיש שייכים ואם הכריזה גורמת להם תחושת שייכות אז נכון יהיה להשאיר אותה. אם זאת בשנה הבאה על הועד לשבת ולהתייעץ עם גורמים שונים ביציע ולהחליט האם הכריזה מביאה יותר תועלת מאשר מסיבה נזק ורק טובת הקבוצה אמורה להיות לנגד עיניו.

כיצד ניתן למצוא את האיזון בין פעילות חברתית לבין פוליטיקה, בין חופש ביטוי לגיטימי לבין הפגנות מחאה בתוך היציע?


כמו שעשינו עד היום, ויכוחים על נושאים פוליטים תמיד היו ויהיו ביציע ועלינו להמשיך ולטפל נקודתית במי שמתנהג באלימות או גזענות תוך כדי השארת חופש הביטוי של כולם. אני חושב שעד היום ההתנהלות של הועד בנושאים אלו סך הכל התנהלה נכון וטוב, יחסית לשאר המדינה היציע שלנו הוא סך הכל במצב די טוב והוויכוחים לרוב הם ענייניים ונטולי אלימות. מי שרוצה לשרוק בוז לכריזה בערבית בגלל שזה נתפס בעיניו כאקט פוליטי זאת זכותו וכל עוד זה בגבול הטעם הטוב אז לתת לכולם להתבטא בחופשיות ביציע.

מה הפתרון למיגור מוחלט של אלימות וגזענות מהיציע?


לצערי האלימות והגזענות בארץ גברה מאד בשנים האחרונות ומן הסתם שמצב זה גם זולג לתוך היציע שלנו, אנו נמצאים בתקופה פוליטית ומדינית מאד קשה ואנו על סף אינתיפאדה שלישית. במצב כזה אין באמת פיתרון למיגור מוחלט של אלימות וגזענות ואין לנו ברירה אלא להמשיך ולהילחם נגד האלימים הגזענים ביציע.

עלינו להמשיך בפעולות שעשה הועד עד היום שזה הרחקה והגשת תלונה במשטרה נגד מי שינהג באלימות ביציע שלנו ואפס סובלנות בכל מקרה של גזענות.


במידה והמצב יחמיר לדעתי יהיה אפשר למנות מספר אוהדים שיהיו "נאמני יציע" שידאגו לעצור כל מקרה אלימות לפני שהוא קורה ואם צריך לצלם ולהעביר לוועד שיוכל לטפל באותם אוהדים אלימים. נאמני היציע יהיו אוהדים שרובנו מכירים ומכבדים וצריך לזכור שבסופו של דבר אנו עדיין קהילה קטנה שכולם כמעט מכירים את כולם ואפשר לגרום לכך שיהיה נעים לכולנו ביציע.


עמותה ועמדות כלליות


מהי הסיבה המרכזית לירידה בכמות חברי העמותה, אחרי עונה בה נשארנו בליגה? כיצד תפעל לשיפור המצב?


אחת הבעיות שעולות מחברות בעמותה שיש תחושה שחברי העמותה לא מספיק מקבלים תמורה לחברות בעמותה וחברות בעמותה היא יותר אידיאולגית מאשר באמת בעלות של האוהדים על הקבוצה וכך יוצא שהרבה לא חידשו חברות.


לדעתי עלינו לנסות ליצור שיתופי פעולה עם המפרסמים שלנו שמי שחבר בעמותה יקבל הנחה או הטבה אצל המפרסמים והשותפים שלנו, כך שחברות בעמותה תקנה עוד ערך מוסף מעבר למנוי והצבעות על מדים או על חברות בוועד המנהל וכך נוכל להגדיל את כמות חברי העמותה.


פעילויות רבות בעמותה מתבצעות על ידי מתנדבים. בשנים האחרונות קיימת דעיכה בתחום. כיצד אתה מתכוון לתרום לעידוד התרומה למועדון באמצעות המתנדבים, לגייס "דם חדש" ולפתח את התחום עבור המועדון והקהילה?


אני חושב שהמועדון פועל רבות לגייס מתנדבים כל שנה ואני רואה זאת בפלטפורמות המדיה השונות, אני יודע שרובם מקבלים כרטיס למשחקי הקבוצה ושאפשר לפרסם יותר את ההטבות שיקבלו מתנדבים למועדון ואולי זה יעודד יותר מתנדבים, אפשר לבדוק מול מחלקת המרצ'נדייז לתת לכל מתנדב מארז של מוצרי הפועל כמתנה וחלוקת שי בחגים לכל המתנדבים מה שאולי יגרום ליותר נכונות להתנדב.


לגבי גיוס חברי עמותה כמו שעניתי מקודם לדעתי ניתן ליצור שיתופי פעולה עם התורמים והמפרסמים שלנו שיתנו הנחות והטבות לחברי העמותה ובכך לתת עוד ערך מוסף לחברות בעמותה


העונה היו עד כה לפחות 3 משחקים שנערכו במקביל למשחקי הפועל ירושלים כדורסל. במקרים רבים ישנה הרגשה שההנהלה לא עושה מספיק או לא מבינה את החשיבות עבור הקהל. מה דעתך על הנושא?


השנה החל שיתוף פעולה בין הנהלת הכדורגל והכדורסל מה שלא היה עד היום, אני מאמין שבלחץ משותף על מנהלת הכדורגל והכדורסל ניתן להשפיע שהמשחקים לא יהיו חופפים אבל אני לא מכיר אישית את הגורמים והסיבות להתנגשות בין משחקים כך שקשה לי לענות על האם ניתן לעשות יותר כדי שמקרים כאלו לא יקרו.


בשתי העונות האחרונות, כאשר הייתה אפשרות ל"הצגה כפולה" עם הכדורסל, לא ננקטו פעולות על ידי המועדון כדי לקרב בין המועדונים ולעשות הצגה כפולה (דוגמת כרטיס מוזל/חינם למשחק הכדורגל לבאי משחק הכדורסל). מה דעתך על הנושא?


אין ספק שאפשר לעשות יותר שיתופי פעולה עם קבוצת הכדורסל והשנה החל שיתוף פעולה כזה ומדובר רק בהתחלה. ישנו יתרון מאד גדול אצלנו שאין בערים אחרות שטדי גובל לארנה ואפשר וצריך לעשות יותר. במידה ואבחר אשב עם שאר חברי הועד ונפעל לנסות ולעשות יותר שיתופי פעולה עם קבוצת הכדורסל.


מקצועי


האם כנציג וועד לא מפריע לך שההופעות של זיו בעמדת הראיונות פוגעניות?


לזיו יש אישיות מיוחדת ואופי של בן אדם שאומר את מה שהוא חושב, אני אישית חושב שיש בזה קסם מיוחד ושונה משאר המאמנים בליגה שבעמדת הראיונות נותנים תשובות גנריות ומשעממות ולא רואה בזה משהו רע, בסופו של דבר זה מוסיף קצת פלפל ונותן לנו עוד כמה כותרות שזה לא בהכרח דבר רע. לדעתי גם בשנה שעברה התקשורת קצת זלזלה בזיו ועכשיו הוא מקבל יותר כבוד אז גם הראיונות איתו יותר לעיניין.


מה מצדיק בעינייך פיטורים/מינוי מאמן? מה הוא ההליך שצריך להתרחש במועדון בטרם מפטרים מאמן ושל מי צריכה להיות ההחלטה?


החלטה של פיטורי מאמן צריכה להיות של המנהל המקצועי באישור הועד בדיוק כמו שמינוי מאמן הוא החלטה של מנהל מקצועי באישור הועד.


במידה וישנו לחץ מצד חברי העמותה חובה על הועד להקשיב לחברי העמותה ולזמן פגישה עם המנהל המקצועי לקבלת הבהרות ובמידת הצורך לקיים הצבעה על המשך העסקתו של המאמן בדיוק כמו שנעשה שנה שעברה.

מה דעתך על תקצוב קבוצת הבוגרות ומחלקת הנערות על חשבון תקציב העמותה? האם לגיטימי להפנות תקציב למטרה זו, אפילו על חשבון תקציב קבוצת הבוגרים?


הפועל ירושלים היא הרבה יותר מרק קבוצת כדורגל בוגרים אלא היא קהילת כדורגל בבעלות האוהדים, זה אומר שיש לנו אחריות להיות חלוצים בכל תחום שקבוצות אחרות חוטאות בו ולא מקדישות לו תשומת לב כמו כדורגל נשים.


הצלחת קבוצת הנשים שלנו השנה מסיבות לנו גאווה גדולה וחובה להמשיך להשקיע ולגדול בתחום זה.

ישנם תקציבים ותרומות שהקבוצה מקבלת בגלל שאנו מפעילים קבוצת נשים כך שלטעון שכסף יוצא מקבוצת הבוגרים לקבוצת נשים הוא לא נכון בכלל. כמובן שההתנהלות הכספית חייבת להיות אחראית ושקולה גם בתקציב קבוצת הנשים בהתאם ליכולות שלנו כעמותה הן בקבוצת הנשים ובכל שאר מחלקות העמותה.


איך אתה רואה את המקום של קבוצת הנשים במועדון? האם צריך להשוות את התנאים בין הבוגרים לבוגרות (שוויון מבחינת היחס ולא דווקא שוויון תקציבי)?


ראשית קבוצת הנשים שלנו מקבלת יחס מאד גבוה הן במדיה של הקבוצה והן בתקציב ומתקנים ביחס לשאר קבוצות הנשים בארץ, לא סתם מלכת השערים של העונה שעברה פלאביה הגיעה אלינו לקבוצה שרק עלתה ליגה וזה מתבטא במקום שלנו בטבלה שהוא המקום השני כרגע בפער גבוה מהמקום השלישי.


לצערי הכדורגל הישראלי והקהל הישראלי עדיין לא מתעניין באותה מידה בכדורגל נשים כמו בכדורגל גברים כך שהחשיפה התקשורתית עדיין נמוכה אבל לעומת זאת אנו משקיעים משאבים רבים בכדורגל הנשים שלנו ביחס לשאר הקבוצות בארץ ובתקווה שבעוד כמה שנים שאר הקבוצות הגדולות ילמדו מהפועל ירושלים וישקיעו יותר בכדורגל הנשים ויתנו יותר חשיפה תקשורתית לענף זה אז גם התנאים והתקציבים יהיו יותר שוויוניים.


שאלות אישיות לרפאל יונה


מה הערך המוסף שתיתן כחבר וועד שאינו חבר בוועד הנוכחי?


יש לי ניסיון ניהולי של 15 שנה שאני מנהל למעלה מ-100 עובדים אצלי בחברה. אני אנסה להכניס קצת מהניסיון שלי לועד המנהל אם זה ברעיונות לשיפור המצב הקיים או הכנסת רעיונות ניהוליים חדשים.

כתבתי בטופס המועמדות שלי שאני ארצה לנסות ולהקים צוות גיוס כספים בשכר שיגדיל משמעותית את התמיכה הכספית שנקבל ממפרסמים ותורמים בהתאם לשיפור החשיפה התקשורתית שיש בליגת העל. בנוסף ארצה להקים צוות משא ומתן שיתנהל מול עיריית ירושלים ויפתור את בעיית מגרשי האימונים הקיימת היום בירושלים ולמצוא שטח להקמת מתחם אימונים שיהיה הבית של הפועל ירושלים בירושלים כמו שמקבלות כל קבוצות ליגת העל מהעירייה שלהם.

 

תודה רבה לרפי!

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.

Workaround for Wix bug

bottom of page