הכר את המועמד - רפי יונה

שמי רפי יונה, גרוש ואב ל-2 מירושלים אוהד הפועל ירושלים מגיל 0. ב-15 שנה האחרונות אני מנהל את העסק המשפחתי - חברת א.ברזני הסעות בע"מ. ב-15 שנה האלו הגדלנו את פעילות החברה בלמעלה מ-1,000% והפכנו להיות אחת מחברות ההסעה המובילות בישראל שנמנית ב-100 החברות המשפיעות של המדינה ע"פ מדד DUNS100 בשלוש שנים האחרונות. בנוסף, אני מנהל ובעלים של חברת הנדל"ן של

א.ברזני יזמות ונדל"ן בע"מ. משפחתי היא חלק בלתי נפרד מהפועל ירושלים, אני בנו של ויקטור יונה ואוהד הפועל ירושלים מיום היוולדי. מאז שאני זוכר את עצמי וכל תקופת הילדות חייתי וחוויתי את המועדון בכל רבדיו ושיחקתי גם במחלקות הנוער והילדים של המועדון.


החזון

הקמת בית למועדון יוביל לתחושת שייכות, לגיוס שחקנים מובילים בכל מחלקת הנוער ויאפשר לבוגרים שקט מקצועי. אני מתחייב להפעיל את כל קשריי בעיריית ירושלים כולל ראש העיר כדי שהמועדון יקבל את הדבר הבסיסי לו הוא זכאי ושיהיה בית להפועל בירושלים.

היציע


איך אתה מציע לפתור את המחלוקות שעדיין קיימות ביציע? איך תאחד את הקהל?

לדעתי צריך להסתכל על שורש הבעיה, ישנו דור של אוהדים משני הצדדים שלא חווה את התקופה שבה היינו מאוחדים אלא גדל על דרבי של הפועל נגד קטמון ומבחינתם ביתר בכלל לא הייתה פקטור... זה נורא עצוב לשמוע, אני גדלתי על ביחד עם חברים ליציע שהתאחדנו לאחר שנים ארוכות של נתק אבל האיחוד הרגיש לי ולעוד הרבה חברים בני גילי שאוהדים את הקבוצה כמשהו די טבעי שהיה צריך לקרות מזמן. הדור הזה הצעיר שכרגע בגילאי 15-25 לא חווה מעולם דרבי מול ביתר עד השנה הזאת, מבחינתם התאחדנו עם "האויב". אל הדור הזה לא פנינו מספיק ולא עשינו מספיק כדי שיבין מי היא הפועל ירושלים, את ההיסטוריה שקיימת הרבה לפני הפיצול ב-2007.

אני חושב שאנו צריכים לארגן 2-3 מפגשים קטנים של עד 10-15 אוהדים משני המחנות גם של קטמון וגם של המקורית מהדור שעדיין קשה לו לקבל את האיחוד יחד עם שחקני עבר, אוהדים ותיקים ואפילו עם שי אהרון שיספרו לחבר'ה האלה על חוויות מגמרי גביע, עליות ליגה, ירידות, טראומת רעננה וכל מה שמתלווה אליה על מנת שיבינו שיש היסטוריה של הפועל ירושלים שמורכבת גם מהפועל קטמון והפילוג וזה חלק מהעתיד של הקבוצה ורק ביציע מאוחד ושמח נוכל להביא עוד אוהדים ולתמוך בקבוצה שלנו.

בנוסף אני חושב שלקבוצת אוהדים צריך להיות ארגון אוהדים רישמי שמתוקצב ע"י העמותה, לדעתי עלינו להקים ארגון שמורכב מראשי אוהדים של 2 הצדדים (גם בשיתוף של הבריגדה) שיחד על ידי עשייה משותפת יהיה חיבור משותף ואמיתי ביניהם.

הארגון הזה גם יתחייב להתנדב בפעילויות של שאר מחלקות העמותה וידאג להביא קבל מעודד למשחקי הנוער והנשים.

איך לדעתך יש לטפל באלימות שיש בתוך היציע שלנו?

אני מאמין שבכל אלימות יש לנהוג ביד קשה בדיוק כמו שהועד נהג עד היום, אוהד שינהג באלימות אמור להיות מורחק וצריך להגיש נגדו תלונה במשטרה.

אני גם מאמין שברגע שאוהד הביע חרטה והתנצל (כמובן ע"פ חומרת המקרה) עלינו לקבל את ההתנצלות אך באותה נשימה לקיים מפגש בין האוהדים שרבו ולנסות לפתור את הסכסוך ביניהם.

במקרה האלימות הראשון שקרה השנה אני דאגתי להביא את 2 האוהדים לשיחה בעמק הארזים יחד עם אנשי הקבוצה וביחד הבאנו לסולחה ביניהם.

כמובן שכל אחד מאותם אוהדים שהתנהגו באלימות ריצו את עונש ההרחקה שקיבלו מהועד אבל אני מאמין שלא נראה מהם יותר השנה אלימות.

סך הכל לא מדובר ב-20,000 אוהדים עדיין וכשמקרה כזה קורה בקהילה הקטנה שלנו אפשר וצריך לפעול באופן פרטני מול האוהדים.

האם לדעתך נכון לעשות מאמץ להפוך את היציע להיות עם כמה שפחות פוליטיקה? 100% הפועל ירושלים.

ללא ספק, לא צריכה להיות פוליטיקה בכדורגל, יש מספיק בעיות בקבוצה ונושאים בוערים מעוררי מחלוקת שלדעתי אין צורך להכניס גם פוליטיקה. היופי בקבוצה שלנו שאנו גדלנו על ערכים שכולם מוזמנים ויש מקום לכולם בלי קשר לגזע, דת, מין או עמדה פוליטית כזאת ואחרת.

יש מספיק פוליטיקה פנימית כמו בחירות, נציגים, צוות מקצועי, מקורית או קטמון שכל נושא פוליטי נוסף סתם יגרום לעוד פילוג והסתה.

איך מחזירים ליציע אוהדים שטוענים שזאת לא הפועל ירושלים האמיתית?

שאלה טובה, בני אדם מונעים מאמוציות, חלקנו יותר אמוציונלים וחלקנו פחות, לחלק קשה יותר לשכוח ולשחרר ונוטים יותר לנטור טינה וחלקנו סולחים מהר וקל להם לשחרר.

הזמן יעשה את שלו אבל חובת ההוכחה עלינו, אנחנו צריכים לדברר יותר טוב לכולם מה היא הפועל ירושלים, את הפעילות החברתית, הקבוצות המשולבות ומחלקת הנוער המצויינת שלנו שכרגע היא מחלקת הנוער מהמובילות בארץ.

עלינו לחזק את הדוברות העירונית והארצית שתגיע לכל האוהדים, גם לאלו שעדיין לא התחברו ולא רכשו מניה בעמותה כדי להגיע לכולם.

לטעמי מאז האיחוד מחלקת יחסי הציבור של המועדון לא עבדה מספיק טוב וצריך לחזק אותה כדי שכל אוהדי הפועל ירגישו חלק מהפועל ירושלים.


עמותה ועמדות כלליות


מה דעתך בנוגע לבעלות אוהדים?

אני חושב שבעלות אוהדים בקבוצת כדורגל היא צורת הבעלות הכי נכונה ואמיתית שיכולה להיות לקבוצת כדורגל, התלות הזאת בבן אדם אחד שאמור להיות בעל בית סופה להיגמר ברע וראינו זאת בכל הקבוצות בארץ במיוחד כשמדובר בקבוצות מהדרג השני ומטה ולא מהטופ 5. אני מגיע מעולם העסקים בכל עסק שמנוהל טוב יש דריקטוריון ובעלי מניות ורק כך עסק טוב יכול להתקיים לאורך זמן ולהמשיך בצמיחה, אם לא סופו לדעוך יחד עם בעל הבית שלו.


האם היית שוקל אפשרות לתת שליטה זמנית לבעל הון? לצורך הדוגמא – נניח שבקיץ יגיע תורם פוטנציאלי ויציע להזרים 2 מיליון דולר בשנה, במשך שלוש שנים, בתנאי שיקבל זכויות ניהול על הקבוצה הבוגרת.

הייתי מסכים לקבוצת ניהול שתנהל אך ורק את הקבוצה הבוגרת ולא את כל העמותה, שתתחייב בהזרמת סכום שיקבע על ידי הועד בכל שנה למשך תקופת זמן מוגבלת שלא תעלה על 3 שנים אך ע"י התנייה שלפחות 25% מהתקציב שיועבר יופנה למחלקת הנוער שתנוהל ע"י העמותה.

אני מאמין שבלי השקעה במחלקת הנוער והילדים אין כל טעם בלהשקיע כסף אך ורק בשחקנים ומאמנים. לטווח ארוך עלינו להמשיך עם גידול שחקנים בית לקבוצה הבוגרת.

בנוסף עליהם להתחייב להעלות בכל שנה 2-3 שחקני נוער לפחות לסגל הקבוצה הבוגרת.

מה דעתך בנוגע להגבלת קדנציה לחברי ועד ועובדים בשכר?

אני לא מאמין בהגבלת קדנציה במיוחד כשאתה מאמין בתכנית לטווח ארוך, אני לא רואה סיבה של עובד להכין תכנית ארוכת טווח, לעבוד כל כך קשה ובסוף לא לקצור את הפירות...

אני כן חושב שעל כל תפקיד בכיר במועדון יש לעשות חוזה שלא יעלה על 3 שנים ולאחר מכן על הועד להחליט ע"פ קריטריונים ברורים של עמידה ביעדים, שיפור ושידרוג מחלקות המועדון, גידול הכנסות וקהל - האם ניתן להאריך את החוזה או לצאת למכרז חדש לתפקיד.

מה יותר חשוב בעיניך – הצלחה מקצועית או "רוח המועדון" (ערכים קהילתיים, בעלות אוהדים, אפס סבלנות לגזענות אלימות וכו').

אני לא רואה סיבה לבחור ביניהם, הרי אלו לא 2 נושאים שנוגדים זה את זה, מדוע עליי לוותר על הצלחות כדי להשאיר את "רוח המועדון".

כיום הפועל ירושלים מתנהלת בצורה מקצוענית ובשיחות שלי עם שי אהרון ואורי אני יודע שההצלחה המקצועית היא בראש מעיינם וזה לא פוגע במאומה בהקדשה שלהם לרוח המועדון.

ההפך הוא הנכון, אני יודע שהתרומה לקהילה, הקבוצות המשולבות והבעלות של האוהדים היא זאת שנתנה גב להרבה מאד תורמים ואני ומשפחתי ביניהם לתרום כספים לקבוצה שעזרו להצלחה המקצועית וללא "רוח המועדון" רוב הכספים שנתרמו לא היו נתרמים.

מה דעתך על ניסיון להפחית את כמות המשחקים בשבת? (בהנחה ונישאר בליגה)?

הייתי רוצה מאד שהמשחקים יתקיימו גם באמצע שבוע אבל שיתקיימו בשעות נוחות כמו 17:00 כדי שנוכל להגיע עם הילדים ליציע, הילד שלי בן 5 וכשמשחקים בשעות מאוחרות הוא ועוד רבים כמוהו לא זוכים ליהנות מחוויית היציע מה שלדעתי גורם לנו להפסד של אוהדים לעתיד.

אני הייתי רוצה לנסות ולפעול שהמשחקים ישוחקו בשעות נוחות יותר גם באמצע שבוע כדי שכולם יוכלו להגיע, גם המשפחות עם הילדים וגם שומרי השבת.


מה עמדתך לגבי חפיפה עם משחקי הפועל כדורסל? אמנם, אין למועדון צד בעניין, אך יש תחושה שהמועדון לא עושה מספיק על מנת להימנע ממצבים אלו, לפחות ברמת המחאה או העלאה של הסוגיה על הפרק. האם אתה חושב שצריך להגביר את פעילות המועדון בנושא זה.