הכר את המועמד - שמוליק אלפסי

בן 41 נשוי + 4 בעל משרד שמאות מקרקעין, ב-01.12.2021 מוניתי כמינוי זמני בחבר בוועד מנהל לאור התפטרותו של חבר הוועד ליאור יונה. אני כאוהד וחבר עמותה שהגיע "מהמקורית" נוכחתי בפרק הזמן הקצר לשלם שכר לימוד ואני מתכוון להיות יותר אקטיבי עם הוועד החדש במידה ואבחר. ב-3 חודשים אחרונים

הייתה לי הזכות לעבוד עם יתר חברי הוועד הנוספים הכוללות מספר אתגרים וביניהם חיבור בין אוהדי "המקורית" לבין אוהדי "קטמון", למרות שהחיבור טרם הושלם, המשימה שעדיין עומדת לנגד עיני היא חיבור של כלל אוהדי הפועל ירושלים. במהלך השנה האחרונה ובטרם כניסתי לוועד המנהל הצטרפתי לקבוצה המשולבת של המועדון, מי שלא מכיר ומודע במדובר באימונים ומשחקי טורניר בפעילות עם

אנשים בעלי הרצף .

החזון

כחלק מהחזון שלי בתכנית האסטרטגית הכלת ושמיעת כל חברי העמותה, קבוצת הבוגרת תהינה כאחת מהקבוצות החזקות בארץ, הגדלת תשתיות עבור מחלקת הנוער, עם בסיס כלכלי איתן וקהילה מאוחדת ללא הבדל בין דת, גזע ומין.

היציע


איך אתה מציע לפתור את המחלוקות שעדיין קיימות ביציע? איך תאחד את הקהל?

עברנו טראומה שמעטים המועדונים שהיו שורדים: התפצלנו וחזרנו לשבת ביחד באותו יציע, ולכן השיח הזה חייב להיות פנים אל פנים, ולא ברשתות החברתיות או קבוצות הווטסאפ שמציגות לנו את הרע והקיצוני. אסור לנו לוותר על אף אוהד אדום, ואנחנו חייבים שכולם ירגישו שייכים להפועל שלנו.

איך לדעתך יש לטפל באלימות שיש בתוך היציע שלנו?

אפס סובלנות, במהלך השנה החולפת היו לא מעט אלימות ביציע ואני כחלק ומהוועד המנהל מיגרנו את האלימות בצורה חכמה, שקולה ונבונה.

האם לדעתך נכון לעשות מאמץ להפוך את היציע להיות עם כמה שפחות פוליטיקה? 100% הפועל ירושלים.

הפועל ירושלים מאז ומתמיד הכילה את כלל האוהדים מכל גווני הקשת ובעלי דעות שונות ומגוונות. זה בדיוק הקסם של המועדון הזה, הפסיפס של האנשים, הדעות, הסיפורים שהם מביאים איתם. הפאזל הזה הוא בדיוק מה שגרם לנו לאהוב את הפועל.

איך מחזירים ליציע אוהדים שטוענים שזאת לא הפועל ירושלים האמיתית?

כל אחד יכול לפרש את המציאות לפי ראות עיניו. העובדה היא שלמועדון קוראים הפועל ירושלים, בסמל על החולצה כתוב הפועל ירושלים, האוהדים שלו הם האוהדים של הפועל ירושלים, הקבוצה משחקת באצטדיון שבו משחקת הפועל ירושלים, ואין אף הפועל ירושלים אחרת בכדורגל הישראלי. בעיניי זה אומר שזו הפועל ירושלים האמיתית.

הבעיה היא לא האם אנחנו הפועל האמיתית, אלא החיבור הרגשי של אותם אוהדים למועדון, אינני שופט אף אוהד ותחושותיו שלו. הדבר היחיד שניתן לעשות בשביל להחזיר את כלל האוהדים ליציע, הוא שיח בלתי פוסק, להבין שאנחנו נמצאים בעידן חדש ומפה רק נתרומם כלפי מעלה.

יחד עם זאת אני לא מוכן לוותר על אף אוהד, אם אבחר אעשה יום פתוח במועדון, אעשה סיור לכל מי שירצה ואז יוכלו להכיר את המועדון על כלל עשייתו החל מליגת השכונות, הקבוצה המשולבת, מחלקת הנוער ועד לקבוצה הבוגרת וככה אולי אצליח לגרום לאוהדים להתחבר.


עמותה ועמדות כלליות


מה דעתך בנוגע לבעלות אוהדים?

בעלות אוהדים זה דבר נהדר אך מאתגר, כמו בהרבה מערכות יחסים המפתח הוא תקשורת פתוחה, שקיפות והגינות בינינו.

מה שחשוב ונכון זה לשאוב את המשאבים בכדי שנוכל להביא עוד חברי עמותה, על מנת להצליח להעמיד מועדון פעיל חזק ואיתן לאורך שנים, אולם בשלב זה אנחנו בעיקר צריכים להתמקד בהווה. בשלושת החודשים האחרונים לאחר שמוניתי כמינוי זמני בוועד המנהל, למדתי להכיר הרבה מחברי העמותה ולמדתי שיש לנו חברים נהדרים, וגם מנגנון חזק שיוכל להמשיך לנהל אותו.

האם היית שוקל אפשרות לתת שליטה זמנית לבעל הון? לצורך הדוגמא – נניח שבקיץ יגיע תורם פוטנציאלי ויציע להזרים 2 מיליון דולר בשנה, במשך שלוש שנים, בתנאי שיקבל זכויות ניהול על הקבוצה הבוגרת.

לאחר שיוצגו כל הנתונים ע"י התורם הפוטנציאלי, יש לבחון זאת לעומק ביחד עם יתר חברי העמותה, בכדי שנוכל לקבל החלטה מושכלת ונבונה שתהיה אך ורק לטובת המועדון.

מה דעתך בנוגע להגבלת קדנציה לחברי ועד ועובדים בשכר?

לעניין הגבלת קדנציה לחברי הועד, אני לא חושב שיש מקום להגבלה כל עוד אותו חבר ועד תורם ממרצו ומזמנו בהתנדבות מלאה.

לגבי עובדים בשכר, אני לא חושב שיש מקום להגביל את כהונתם באופן שרירותי. המערכת מרוויחה הרבה מניסיונם של האנשים, וממילא הוועד יכול בכל רגע להחליט על החלפת כל עובד אם זה מה שיחשוב שנכון למועדון.

מה יותר חשוב בעיניך – הצלחה מקצועית או "רוח המועדון" (ערכים קהילתיים, בעלות אוהדים, אפס סבלנות לגזענות אלימות וכו').

למעשה שני הדברים לא רק שלא סותרים אחד את השני, הם גם משלימים זה את זה והופכים ביחד את המועדון שלנו לחזק יותר.

מה דעתך על ניסיון להפחית את כמות המשחקים בשבת? (בהנחה ונישאר בליגה)?

אני דווקא בעד, יש לנו לא מעט אוהדים מהמגזר הדתי שלא יכולים להגיע למשחקים שמשוחקים בשבת, למרות שהוועד הנוכחי הקצה שער כניסה מיוחד למשחקים לשומרי שבת.

לראיה כיום קבוצות אחרות מליגת העל אימצו את המודל שאנחנו בוועד המנהל התחלנו לפני מספר חודשים לטובת אוהדים דתיים בכדי שימנעו מחילול השבת. יחד עם זאת, עלינו לזכור שלמועדונים בליגת העל, וביניהם הפועל שלנו, יש השפעה מוגבלת מול הגופים שקובעים את מועדי המשחקים: זכיין השידור בטלוויזיה, הווינר ומנהלת הליגה.

בימים אלו שר הספורט חילי טרופר (אוהד שלנו), מקדם מהלך להזזת משחקים שלא ישוחקו בשבת, אולם תפקיד המנהלת בשיתוף משרד הספורט למצוא את האיזון הנכון בין הצרכים השונים.


מה עמדתך לגבי חפיפה עם משחקי הפועל כדורסל? אמנם, אין למועדון צד בעניין, אך יש תחושה שהמועדון לא עושה מספיק על מנת להימנע ממצבים אלו, לפחות ברמת המחאה או העלאה של הסוגיה על הפרק. האם אתה חושב שצריך להגביר את פעילות המועדון בנושא זה.

עמדתי בנושא, כפי שהצגתי אותה לא פעם במהלך כהונתי הזמנית, שיש לפעול בשיתוף פעולה יחד הנהלת הפועל כדורסל. שיתוף הפעולה איתם לא כל כך צלח, אני מקווה שבעתיד הקרוב גם קבוצת הכדורגל וגם קבוצת הכדורסל ישתפו פעולה בנושא.

דבר נוסף שצריך להבין הוא שיש שיקולים נוספים, שהם מעבר ליכולת של שיתוף פעולה בין שני המועדונים, וזה המנהלת והטלוויזיה.

הפתרון הוא לפנות למנהלת הליגות לכדורגל ולכדורסל, במסע הסברה חד משמעי, המסביר שמדובר באלפי אוהדים.


תרומה להפועל


כמה שעות בשבוע הקדשת להתנדבות בעמותה ומוסדותיה בשנה אחרונה? באילו תחומים ופעילויות?

במהלך כהונתי הקצרה השקעתי בלא מעט שעות ביחד עם הוועד המנהל. כמגשר בהכשרתי, הקדשתי מאמצים רבים ליישור ההדורים ביציע ויצירת תחושת שייכות לאוהדים שעדיין מחפשים דרך להזדהות עם הפועל שלנו. בנוסף, שמתי דגש רב על שיפור נושא דברור הפנים במועדון, ובעזרת חברי העמותה היקרים פיני בן נחום ואיתן שירוני ויו"ר הוועד המנהל, יצרנו פינת עדכונים שבועית הסוקרת את המצב המקצועי של הקבוצה, הצצה לשאר הפעילויות במועדון והפעילות החברתית. כמו כן, לפני כחצי שנה אני משחק פעם בשבוע עם הקבוצה המשולבת, פרויקט מדהים, שזה אחד הדברים הכי משמעותיים שקרו לי בחצי השנה האחרונה.

הפעילות בוועד המנהל דורשת זמן רב. כיצד פעילות זו תשתלב עם העבודה שלך ביום-יום? האם באפשרותך להשקיע חצי משרה בהפועל? בשלושת החודשים האחרונים, בהם אני מכהן בוועד המנהל כמינוי זמני, הפעילות אינה מפריעה, ומשתלבת עם עבודתי. אציין כי שעות פעילות של הוועד המכהן היום הוא ממש חצי משרה בפועל, כך שזה לא מפריע לי לשלב את עבודתי עם תרומתי בוועד המנהל. אני נחוש להמשיך לתרום להפועל שלנו.


מקצועי


מה לדעתך הוועד המנהל יכול לעשות כדי להישאר בליגה?

הוועד המנהל אינו סמכות מקצועית, אלא גוף המפקח על הצוות המקצועי. ברגע שהצוות המקצועי קיבל מנדט