הכר את המועמד - יותם (קרפד) כרמון

מהנדס תוכנה במקצועי. התנדבתי רבות בעמותה ב-8 השנים האחרונות וב-5 השנים האחרונות כיהנתי כחבר בוועד המנהל. בשנתיים האחרונות כיהנתי כיו"ר הוועד המנהל. לטעמי, הפועל ירושלים מודל 2022 היא הדבר הכי טוב שהיה לאוהדי הפועל מאז שאני ביציע. היא מצליחה, תורמת לקהילה, מהווה בית ומקור גאווה לכולנו והכי חשוב היא שייכת לנו - האוהדים. קחו רגע לחשוב על זה, תפנימו את המקום שאנחנו נמצאים בו ותבינו שעל סיטואציה כזו חלמנו שנים: קהל אחד, מאוחד, שיש לו קבוצה אדומה ומרגשת בליגת העל. מדהים, לא? נכון, בעונה הזו נחשפנו גם ללא מעט בעיות ודברים שיש לתקן. זה חלק מהעניין

כשאתה מועדון אוהדים בעונתו הראשונה בליגת העל, אבל זה בשום אופן לא אתגר שמפחיד אותי אלא משאיר אותי דרוך עם תחושת אחריות עצומה. זו המשימה שלי, זו המשימה של הוועד המנהל וזו המשימה של כולנו לדאוג שנדע ללמוד מהטעויות ומהמהמורות ונצמח מהן. מתוך האמונה והתקווה הזו, החלטתי לרוץ שוב לוועד המנהל.

החזון

בשנה הקרובה אני מתכוון להתמקד בנושאים הבאים: העמקת החיבור בתוך הקהל ובין הקהל למועדון. מיסוד תכנית עבודה שנתית של ההנהלה, ויצירת תכנית אסטרטגית למועדון לשנים הקרובות. לקיחת אחריות מלאה של הנהלת המועדון על כל המשימות השוטפות, תוך שמירה על הסטנדרט הקיים. שיפור התקשורת כלפי חברי העמותה והאוהדים וכלפי העולם החיצון.

היציע


איך אתה מציע לפתור את המחלוקות שעדיין קיימות ביציע? איך תאחד את הקהל?

בשנתיים האחרונות הקדשנו חלק ניכר מהזמן והאנרגיות שלנו לאיחוד הקהל. יש דברים שהצלחנו בהם יותר ודברים שהצלחנו בהם פחות.

אני מתכוון להשקיע בשנה הקרובה את המאמץ בשתי דרכים – הראשונה היא יצירת כמה שיותר מפגשים בין האוהדים על מנת שהאוהדים יכירו אחד את השני ויבינו את הדעות השונות. השנייה היא חשיפה של הפעילות המרגשת של המועדון שלנו לכמה שיותר אוהדים, מה שבטוח יחזק את הקשר שלהם למועדון ויקל את האחדות של כולם מאחורי המועדון.

איך לדעתך יש לטפל באלימות שיש בתוך היציע שלנו?

נמשיך במדיניות של אפס סובלנות לאלימות.

כל מקרה אלימות יטופל לגופו. מי שהתנהג בצורה אלימה צריך לקחת אחריות על מעשיו ולהבטיח בצורה שתהיה מקובלת על המועדון שההתנהגות לא תחזור. מי שלא יקח אחריות על מעשיו, או שמעשיו יחזרו על עצמם למרות הסכמות קודמות, יטופל במלוא החומרה.

האם לדעתך נכון לעשות מאמץ להפוך את היציע להיות עם כמה שפחות פוליטיקה? 100% הפועל ירושלים.

באופן אישי אני מעדיף שכמה שיותר מאביזרי העידוד יהיו של הפועל ירושלים ולא של עמדה פוליטית כזו או אחרת. כשמסתכלים על היציע של הפועל צריך לראות בעיקר הפועל.

עם זאת, נקיטת עמדה פוליטית בנושאים חברתיים תמיד היתה חלק מהפועל והמועדון בהחלט תומך בהם. קבלת האחר (בלי קשר למי הוא ומה הוא), התנגדות לאלימות, לאפליה ולגזענות, דו-קיום, העצמת נשים ונערות, ועזרה לחלש - כל אלה הם נושאים פוליטיים שהם חלק בלתי נפרד מהמועדון שלנו, וכך הם צריכים להישאר.

אני מתנגד להכנסה ליציע של נושאים מדיניים וכלכליים שעליהם יש מחלוקות רבות בקהל (בניגוד לנושאים שנכתבו קודם, שעליהם יש קונצנזוס רחב), וכמובן מתנגד לקידום של מפלגה כזו או אחרת דרך היציע.

איך מחזירים ליציע אוהדים שטוענים שזאת לא הפועל ירושלים האמיתית?

עובדתית למועדון שלנו קוראים הפועל ירושלים, והיא קבוצה הפועל היחידה בירושלים, כך שהיא בהכרח הפועל ירושלים האמיתית.

הדרך לגרום למי שכרגע פחות מתחבר למועדון לחזור ליציע היא לחשוף כמה שיותר את פעילות המועדון על מנת ליצור תחושת גאווה ושייכות לקהילה, ובנוסף לקדם יוזמות שמחברות את המועדון לשורשיו ההיסטוריים – לדוגמה הזמנת שחקני העבר למשחקים וקיום טקסי הוקרה לאגדות ההיסטוריות של הפועל.


עמותה ועמדות כלליות


מה דעתך בנוגע לבעלות אוהדים?

בעלות אוהדים היא הדרך היחידה להבטיח שהמועדון שלנו ילך בדרך שמקובלת על רוב האוהדים, ושהם יכולים להזדהות איתה. היא גם הדרך היחידה להבטיח שהקהילה (קהל, שחקני נוער, הורים, משתתפים בפעילויות החברתיות וכו') תמיד תהיה בעדיפות עליונה ולא יתייחסו אלינו כמקור להכנסת כספים בלבד. בנוסף, בעלות האוהדים נותנת ערך מוסף של חיבור עמוק יותר של האוהדים למועדון ומאפשרת לנצל את ההון האנושי העצום שקיים בקהילה שלנו לטובת המועדון.


האם היית שוקל אפשרות לתת שליטה זמנית לבעל הון? לצורך הדוגמא – נניח שבקיץ יגיע תורם פוטנציאלי ויציע להזרים 2 מיליון דולר בשנה, במשך שלוש שנים, בתנאי שיקבל זכויות ניהול על הקבוצה הבוגרת.

מניסיוני, בעלי הון אוהבים מאד את דרך הניהול שלנו ומוכנים לתרום כספים רבים בלי שיקבלו שליטה, מתוך הזדהות עם ערכי המועדון ודרכו. אני לא חושב שהעברת זכויות ניהול הוא כיוון שנכון לנו לכוון אליו.

עם זאת, כל מקרה ייבחן לגופו. הקו האדום שלי הוא שבכל עסקה כזו, החזרת השליטה לאוהדים תהיה דבר ישים ולא רק תאורטי – יוגדרו נקודות זמן ברורות בהן העמותה יכולה לקבל בחזרה את זכויות הניהול, ובמקרה כזה המועדון יוחזר ללא גרעון ועם משאבים מספיקים שיאפשרו לנו להתמודד בכבוד עם המטרת המקצועיות שלנו. אנחנו חייבים להיות תלויים רק בעצמנו ולא להיות תלויים בצורה מוחלטת בבעל הון כזה או אחר.

מה דעתך בנוגע להגבלת קדנציה לחברי ועד ועובדים בשכר?

אני מתנגד לשניהם.

לגבי הוועד, אם העמותה לא מעוניינת שחבר ועד ימשיך, הוא פשוט לא ייבחר בבחירות. אין שום הגיון למנוע כהונה מחבר ועד שמוכן לתת מעצמו ושחברי העמותה מעוניינים שהוא יכהן בוועד.

לגבי עובדי המועדון, בכל רגע שהוועד יחשוב שיש להחליף בעל תפקיד כזה או אחר, הוא יכול לעשות כך. אני לא מכיר ארגון מצליח שבו יש הגבלת כהונה ואני לא חושב שזה משהו שמתאים לנו כמועדון כדורגל.

באופן כללי, יש חשיבות גדולה לידע ולניסיון הנצברים עם השנים, והגבלה שלהם משמעותה פגיעה קשה במועדון – גם ביכולת הביצוע וגם בקבלת ההחלטות.

מה יותר חשוב בעיניך – הצלחה מקצועית או "רוח המועדון" (ערכים קהילתיים, בעלות אוהדים, אפס סבלנות לגזענות אלימות וכו').

הצלחה מקצועית לא יכולה לבוא בלי מימוש הערכים שלנו, ומימוש הערכים שלנו לא יכול לבוא בלי הצלחה מקצועית.

הסיבה שאנחנו בליגת העל ושאנחנו מצליחים לגייס כספים רבים היא בזכות הערכים של המועדון. מצד שני, הערכים שלנו משפיעים על העיר באופן משמעותי בזכות ההצלחה המקצועית, שמביאה לפעילויות שלנו אנשים רבים וחושפת את הבשורה לכל המדינה.

לדעתי ויתור על הצלחה מקצועית, או לחילופין ויתור על הערכים שלנו, יהיו טעות גדולה מאד שתפגע אנושות במועדון.

מה דעתך על ניסיון להפחית את כמות המשחקים בשבת? (בהנחה ונישאר בליגה)?

יש פה קונפליקט בין שני ציבורים – שומרי שבת וילדים.

מצד אחד, הנתונים מראים בפירוש שמשחקים בימי שבת אחה"צ מביאים קהל רב יותר. מצד שני, אוהדינו שומרי השבת צריכים גם הם להיות מסוגלים להגיע לחלק מהמשחקים שלנו.

גם אם חלק מהמשחקים יתקיימו בשבת אחה"צ, יהיו משחקים רבים שיתקיימו במוצ"ש או באמצע השבוע. אני חושב שצריך להיות איזון בנושא הזה כך שכל אחד יוכל להגיע לכמות מכובדת של משחקים כל עונה.

בכל מקרה, הנושא הוא לחלוטין בידי המנהלת ואין לנו הרבה שליטה עליו. אנחנו מצידנו עושים את המקסימום על מנת לאפשר לאוהדים שומרי שבת להיכנס למשחקים גם אם הם בשבת (שער כניסה לשומרי שבת).


מה עמדתך לגבי חפיפה עם משחקי הפועל כדורסל? אמנם, אין למועדון צד בעניין, אך יש תחושה שהמועדון לא עושה מספיק על מנת להימנע ממצבים אלו, לפחות ברמת המחאה או העלאה של הסוגיה על הפרק. האם אתה חושב שצריך להגביר את פעילות המועדון בנושא זה.

אני חושב שהמועדון, ביחד עם עוד 4 מועדונים שלהם קבוצה בליגת העל בכדורסל, צריכים לדרוש בצורה נחרצת שלא יהיו התנגשויות כאלה, ובמקרה הצורך לצאת למחאה רחבה.


תרומה להפועל